Doba čtení:2 m, 6 s
Hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre společnosti Adularya pro turecký holding Naksan budovala ostravská společnost Vítkovice Power Engineering. Foto: wikipedia.org

Turci se v červenci pokusí napodruhé prodat nedokončenou elektrárnu Adularya, na jejíž výstavbu Česká exportní banka půjčila 11,7 miliardy korun. Odhaduje se, že by zpátky Česko mohlo dostat zhruba třetinu.

Hnědouhelnou elektrárnu Yunus Emre společnosti Adularya pro turecký holding Naksan budovala ostravská společnost Vítkovice Power Engineering. Ta si na to od státu prostřednictvím České exportní banky (ČEB) vypůjčila bezmála 12 miliard. Elektrárna však nikdy nebyla uvedena do provozu. Ukázalo se totiž, že se do jejích kotlů nehodí uhlí z blízkého dolu. Ostravská firma skončila v insolvenci.

Čtěte také:
Problémovou tureckou elektrárnu nikdo nechce
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně

První pokus o prodej elektrárny nevyšel. Druhý pokus o nalezení kupce elektrárny byl ohlášen na červenec. Pokud se do tendru opět nikdo nepřihlásil, je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možné, že by Adularyu dokončil a provozoval český stát a teprve poté ji prodal. Cílem ale je prodat elektrárnu ještě letos v létě, napsaly Lidovky.cz.

„Je vyhlášeno druhé kolo, kdy je stanovena mírně nižší vyvolávací cena. Čas na podávání nabídek je do července,“ řekla LN ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), pod jejíž resort vývozní instituce jako ČEB či Exportní garanční pojišťovací společností (EGAP) spadají.

Podle tureckého správcovského fond TMSF, který je jakousi kombinaci českého Fondu pojištění vkladů a někdejší Konsolidační agentury, by zájemci měli do 9. července nabídnout nejméně 1,1 miliardy tureckých lir (v přepočtu asi 4,3 miliardy korun). Navíc musí investor stejně jako v minulém tendru zaplatit dalších 175 milionů lir (přes 680 milionů korun), z nichž správcovský fond TMSF uhradí své náklady a část dluhů. Za tuto cenu by pak měl zájemce dostat rozestavěnou elektrárnu, pár kilometrů vzdálený hnědouhelný důl i potřebné licence.

Pokud by se teď elektrárna prodala za minimální vyvolávací částku, dostal by český stát asi třetinu z toho, co na její výstavbu poskytl. V lednu, kdy se konalo první kolo tendru, byla minimální cena elektrárny stanovena na 1,4 miliardy tureckých litr (cca 5,8 miliardy korun) a oněch 175 milionů lir pro TMSF. Tehdy se však do soutěže nikdo nepřihlásil.

„Prodej elektrárny Yunus Emre je pro Českou exportní banku prioritou. Usilujeme o to, aby byl projekt za nových podmínek prodán ještě letos,“ sdělil LN Jaroslav Výborný, generální ředitel ČEB.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu