Prodá se napotřetí Adularya?

Česká republika do projektu prostřednictvím České exportní banky investovala téměř 12 miliard korun. Foto: adularya.com

Dnes končí termín pro podání nabídek na koupi zkrachovalého projektu turecké elektrárny Adularya. Jedná se o třetí pokus, v prvních dvou se nepřihlásil ani jeden zájemce.

Výsledky sledují hlavně státní Česká exportní banka a pojišťovna EGAP. Ty na projekt poskytly financování ve výši téměř dvanáct miliard korun, napsaly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Elektrárna Adularya stála Česko 12 miliard

V každém případě však skončí turecké dobrodružství pro státní kasu ve ztrátě. Odhadovaná cena rozestavěných dvou bloků tepelné elektrárny je jen 4,4 miliardy. Případný investor bude muset investovat stovky milionů až jednotky miliard do jejich dokončení.

Pokud se ani napotřetí nepodaří elektrárnu prodat, budou o dalších krocích vyjednávat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu Karel Havlíček. Ti do Turecka jedou počátkem září.

Projekt výstavby nedopadl dobře ani pro českou firmu Vítkovice Power Engineering ostravského podnikatele Jana Světlíka. Ta před dvěma lety zkrachovala. Investor Naksan Holding byl zase znárodněn a jeho majitelé skončili ve vězení. Podíleli se prý na neúspěšném puči proti tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu