Doba čtení:1 m, 2 s
Bulharsko není pro společnost ČEZ úspěšnou destinací. Foto: wikipedia.org VítVít

Bulharský antimonopolní úřad (KZK) se prozatím nebude zabývat druhou žádostí firmy Inercom o schválení nákupu bulharských aktiv české energetické společnosti ČEZ. Případ totiž nyní řeší nejvyšší správní soud.

Antimonopolní úřad bude proto čekat až na konečné vyřešení sporu. Slyšení před nejvyšším správním soudem se má uskutečnit 14. května.

Čtěte také:
Nechal se ČEZ v Bulharsku oškubat jak slepice?
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Inercom svou druhou žádost opřel o skutečnost, že již provedl změny zaměřené na „odstranění všech předpokladů a obav“ úřadu ohledně možného získání dominantního postavení na energetickém trhu.

Smlouvu, která vyvolala kontroverze, Inercom a ČEZ podepsaly loni v únoru. Antimonopolní úřad ale její realizaci 19. července znemožnil se zdůvodněním, že by Inercom získal na energetickém trhu dominantní postavení.

Obchodní transakce, jejíž hodnota se odhaduje na 320 milionů eur (8,3 miliardy korun), vyvolala záhy pochybnosti, zda tak malá společnost, jako je Inercom, dokáže financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nejasné také bylo, z jakých zdrojů firma získala peníze nutné k tak velkému nákupu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta