Doba čtení:2 m, 10 s
Která velmoc vyhraje plynovou válku? Foto: Trump Putin koláž iUHLI

Spojené státy americké a Rusko bojují o dodávky zemního plynu do Evropy. Ruský plyn je levnější. Například Polsko a Ukrajina však chtějí dodávky z USA. Bojí se energetické závislosti na Rusku.

Energetická politika Evropské unie rozděluje členské země. Spor panuje zejména o projekty, které si vzájemně konkurují. Na jedné straně Nord Stream II zvyšuje kapacitu dodávek ruského plynu do Německa. Na druhé straně EU podpořila výstavbu terminálů pro zkapalněný zemní plyn LNG.Dodávky zkapalněného plynu LNG ze Spojených států do Evropy propaguje administrativa prezidenta Donalda Trumpa jako geopoliticky bezpečnou variantu k ruským dodávkám zemního plynu. Zejména tlačí na Německo, aby dodávky zemního plynu diverzifikovalo, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
USA k nám přesunou úřad pro energetiku
Indiáni chtějí zachránit uhelnou elektrárnu

Největší terminál v Evropě má vzniknout po rozšíření na severu Polska ve Svinoústí. Zatím využívá zejména dodávky LNG z Kataru, v následujících letech by se měly zvýšit dodávky pocházející z břidlicových nalezišť ve Spojených státech.

Na setkání zástupců států střední a východní Evropy v Bukurešti sdružených do Iniciativy Trojmoří došlo ke kritice výstavby plynovodu Nord Stream II ze strany Polska a také Ukrajiny, která se účastnila doprovodného ekonomického fóra. Těmto státům vadí, že projekt obchází jejich území. Kromě toho, že přijdou o tranzitní poplatky za přepravený zemní plyn, se obávají většího ekonomického tlaku Kremlu. Naopak podporují výstavbu terminálů LNG. Kromě Polska se má další terminál vybudovat na chorvatském ostrově Krk.

Jihoevropské státy se kvůli sankcím uvaleným na Rusko musely vzdát projektu South Stream, naopak Nord Stream II německý ministr zahraničí Heiko Mass na setkání označil za čistě ekonomický a nikoliv politický projekt. To ukazuje dvojkolejnost přístupu Bruselu, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Naopak americký ministr energetiky Rick Perry v Bukurešti lobboval za dovoz amerického zemního plynu, který sníží závislost Evropy na ruských dodávkách. Varoval před ruským agresivním chováním.

Dosud americké dodávky plynu do Evropy tvoří méně než jedno procento spotřebovaného plynu. Ceny nejsou konkurenceschopné vůči dodávkám plynu z Ruska nebo Norska. Čtvrtá nejsilnější ekonomika světa Německo přitom podle deníku Handelsblatt americký plyn nepotřebuje.

Kromě toho, že nemá vybudovanou infrastrukturu pro dovoz LNG, zemní plyn dováží nejen z Ruska, ale i z Nizozemska a Norska. A ruský plyn je nyní o třicet procent levnější než americké dodávky. Náměstek amerického ministra energetiky Dan Brouillette argumentuje ale tím, že americká konkurence udrží ceny ruského Gazpromu lépe na uzdě.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna