Doba čtení:1 m, 33 s
Rakouským kancléřem se opět stal Sebastian Kurz. Foto: wikipedia.org Dragan Tatic

Rakouská vláda, která v úterý složila slavnostní přísahu, slibuje, že se zaměří hlavně na ochranu klimatu a bude „všemi dostupnými politickými a právními prostředky“ bránit výstavbě nebo dostavbě jaderných elektráren v okolních zemích.

Vládní dohoda rakouských lidovců (ÖVP) a Zelených konkrétně jmenuje slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce, kde momentálně probíhá dostavba dalších dvou bloků. Podle expertů se ale dá očekávat, že Rakušané se Zelenými ve vládě budou i proti pokračování provozu nebo rozšíření atomových elektráren v Česku, Temelína a Dukovan. Ty se nachází ještě mnohem blíže rakouské hranici než slovenské Mochovce (50 kilometrů v případě Temelína a pouhé tři desítky u Dukovan), napsal server Aktuálně.cz.

Čtěte také:
Plán: Dva jaderné bloky za 300 miliard
Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny

Nový rakouský kabinet rovněž hodlá na evropské úrovni podporovat upuštění od výroby elektrické energie z uhlí. Bude usilovat o to, aby alpská země takovouto levnou elektřinu nedovážela, a naopak podpořila konkurenceschopnost domácích producentů čisté energie. Podle Energetického regulačního úřadu přitom v roce 2018 Rakousko dovezlo bezmála 11 gigawatthodin elektřiny právě z Česka, kde je její drtivá většina (asi 94 procent) vyráběna z fosilních paliv nebo jádra.

Politoložka Lore Hayeková z univerzity v Innsbrucku navíc upozorňuje, že většina vládních slibů v oblasti klimatu nemá žádný konkrétní časový rámec. „Nevíme, jestli se mají splnit do příštího roku, nebo za tři. Program obsahuje návrhy, které se na celostátní úrovni ještě nikdy neobjevily, třeba celorakouská jízdenka (zavedení jednotné jízdenky pro celé Rakousko, která by měla motivovat lidi volit k cestě raději veřejnou dopravu než osobní auto, pozn. red.) nebo odbourání emisí oxidu uhličitého. Všechno je to ale hodně nekonkrétní,“ hodnotí program Hayeková.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa