Republikáni i těžaři chválí Trumpovo rozhodnutí

Rozhodnut prezidenta pochválil mj. šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Foto: wikipedia.org U.S. Congress

Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell přivítali rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Trumpův krok podpořily i uhelné firmy, například těžařská společnost Peabody.

Pařížská klimatická dohoda byla pro Ameriku nespravedlivá. Dohoda, kterou podepsal (exprezident Barack) Obama bez ratifikace Senátem, by zvýšila ceny energie, což by nejvíce postihlo Američany ze střední třídy a ty s nízkými příjmy,“ řekl republikánský šéf dolní komory Kongresu Ryan. „Chválím prezidenta Trumpa, že splnil slib americkému lidu a od této špatné dohody odstoupil,“ dodal.

Čtěte také:
USA odstoupí od klimatické dohody
Trump chce energetickou nezávislost USA

Podobně se vyslovil vůdce republikánské většiny v horní kongresové komoře Mitch McConnell. „Jsem rád, že prezident Trump a jeho vláda uštědřili další významnou ránu útoku Obamovy vlády na domácí produkci energie a na pracovní místa… Stažením se z této nedosažitelné dohody prezident Trump podpořil svůj slib ochrany rodin střední třídy po celé zemi před vyššími cenami energií a možnou ztrátou zaměstnání,“ podotkl McConnell.

Dodržování dohody, bez zásadních změn, by mělo podstatný dopad na americkou ekonomiku

Souhlasně se vyjádřil také největší producent uhlí ve Spojených státech, společnost Peabody. „Firma Peabody podporuje rozhodnutí vlády stáhnout se z pařížské dohody. Domníváme se, že dodržování dohody, bez zásadních změn, by mělo podstatný dopad na americkou ekonomiku, zvýšilo by ceny elektřiny a nutilo by energetický sektor spoléhat se na méně rozmanité a méně spolehlivé zdroje. Společnost Peabody nadále prosazuje větší využívání vyspělých technologií k zajištění celosvětové energetické bezpečnosti a hospodářského růstu,“ konstatovala společnost Peabody.

Také předseda Americké koalice pro elektřinu z čistého uhlí (ACCCE) Paul Bailey vyjádřil Trumpovi podporu. „Předchozí vláda se dobrovolně zavázala plnit jedny z nejpřísnějších cílů ze všech zemí světa, zatímco mnohé jiné země dělají podstatně méně, aby snižovaly své emise. Snaha plnit cíle prezidenta Obamy by vedla k větším regulacím, vyšším cenám energie a závislosti na méně spolehlivých energetických zdrojích,“ prohlásil Bailey.

Mohlo by vás zajímat: