Doba čtení:1 m, 45 s
Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Foto: ČEZ

Bezmála rok po požáru dětmarovické elektrárny, který zničil jeden ze dvou absorbérů a další zařízení, je elektrárna v plném provozu. Zájemci o technické provozy se o tom mohou přesvědčit na dni otevřených dveří v sobotu 2. června od 8 do 12 hodin. Součástí akce bude také charitativní šlapání na Oranžovém kole pro malé orlovské hasiče a bohumínské sportovce z Domu dětí a mládeže.

Požár byl rozbuškou v diskuzích odborníků i veřejnosti o budoucnosti elektrárny – už delší čas se mluvilo o tom, že by mohla být během několika let odstavena. „Po mnoha studiích, rozborech a debatách s odborníky jsme v rámci společnosti ČEZ, tedy našeho jediného akcionáře, došli k závěru, že elektrárna má perspektivu. Hodnotili jsme všechna pro i proti: vývoj cen elektřiny, plánované odběry elektřiny i tepla a také další velmi významný prvek – emisní limity. My totiž už dnes plníme limity, které budou platit v EU až po roce 2021 a s kterými mají jiní výrobci elektřiny a tepla problémy. Výsledkem bylo jednoznačné rozhodnutí: absorbér zničený požárem obnovíme a Elektrárna Dětmarovice bude v provozu i v dalších letech,“ upřesnil ředitel elektrárny Vlastimír Kontrik.

Čtěte také:
Elektrárna Dětmarovice dodá teplo skleníkům
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Návštěvníci elektrárny uvidí všechny hlavní provozy: strojovnu, kotelnu, velín i další pracoviště. Po exkurzi se mohou zájemci zapojit do šlapání na Oranžovém kole – cyklistickém trenažéru, z něhož převádí Nadace ČEZ vynaloženou energii na finanční podporu neziskových projektů z regionu.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie (což je spotřeba více než 700 000 domácností) a přes 800 000 GJ tepla. Teplem zásobuje Bohumín a Orlovou, od podzimu bude vytápět také dolnolutyňskou farmu Bezdínek, která bude ve velkých sklenících celoročně pěstovat rajčata.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu