Doba čtení:1 m, 48 s
Provoz skleníků bude zajišťovat společnost Farma Bezdínek, která patří do skupiny NWT, a má bohaté zkušenosti s pěstováním rajčat ve slovenských Kameničanech. Foto: ČEZ

Hulínská společnost NWT, největší stavitel produkčních skleníků v Česku, vybuduje u Dolní Lutyni skleníky o rozloze přes 11 hektarů. Pěstování rajčat, kterých bude až 3 000 tun ročně, neovlivní okolní životní prostředí, skleníky budou od počátku zastíněné proti světelnému znečištění a nijak nenaruší život lidí v okolí. Teplo pro jejich vytápění dodá společnost ČEZ Teplárenská novým horkovodem z Elektrárny Dětmarovice.

Provoz skleníků bude zajišťovat společnost Farma Bezdínek, která patří do skupiny NWT, a má bohaté zkušenosti s pěstováním rajčat ve slovenských Kameničanech. „Trendem v celé Evropě je spotřeba čerstvých, chutných a lokálních potravin. Česká republika je ale zejména v případě plodové zeleniny, především rajčat, okurek a paprik, naprosto závislá na dovozech ze zahraničí. Při srovnání produkce zeleniny na obyvatele jsme na předposledním místě v celé Evropě, za námi je už jen velmi těsně Lucembursko. Pevně věříme, že společně s dalšími nadšenými lidmi se nám postupně podaří tuto situaci změnit.“ řekl ředitel divize Agro NWT Jiří Stodůlka.

Čtěte také:
Beneš: Vztahy s Babišem nejsou napjaté
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Regionu přinese investice nová pracovní místa v jednosměnném provozu, kterých by v první fází mělo vzniknout přibližně 60, později až 120. „Na farmě mohou najít práci například lidé se základním vzděláním, ženy po mateřské dovolené nebo starší občané, což jsou skupiny obyvatel, které i při současné pozitivní situaci na trhu práce hledají stabilní zaměstnání obtížně,“ řekl starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek, který věří, že firma splní všechny své závazky a provoz skleníků neovlivní životní prostředí v obci.

Foto: ČEZ

Společnost ČEZ Teplárenská bude do skleníků dodávat teplo ve formě horké vody. „Odběratel si tepelnou energii přemění na teplo, které bude vytápět skleníky, a na teplou užitkovou vodu pro potřeby personálu. Dodávky se budou zvyšovat podle postupného zvětšování skleníkové plochy,“ dodal Radim Sobotík. Od skupiny ČEZ bude farma odebírat také elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa