Rozhodnutí soudu výrobu elektřiny ve Chvaleticích neomezí

Elektrárna Chvaletice prošla v minulých letech rozsáhlou ekologizací za miliardy korun, přesto je trnem v oku ekologických aktivistů. Foto: Severní energetická

Provozovatel elektrárny Chvaletice, kterým je skupina Sev.en Energy, uklidňuje veřejnost, že soudní zrušení výjimky z emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, kterou udělilo ministerstvo životního prostředí, neohrozí výrobu elektřiny.

„V první řadě bychom chtěli uklidnit zaměstnance, prodejce a odběratele energií, že Elektrárna Chvaletice pojede dál a v této kritické době nijak neomezí dodávky elektřiny a tepla ve východních Čechách,“ uvedla Sev.en Energy na twitteru s tím, že dokud nebude znovu pravomocně rozhodnuto o výjimce, platí stávající integrované povolení a žádost o výjimku se mezitím vrátí k dalšímu projednání na MŽP. „Samotný rozsudek nyní analyzujeme a připravujeme řešení situace,“ dodala firma.

Šándor: Na blackout jsme katastrofálně nepřipraveni

Ta zároveň poukázala na fakt, že rozhodnutí o zrušení výjimky z emisních limitů, které projednávala na žádost ekologických aktivistů olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě, přišlo v mimořádně kritickém období.

Závěrem si neodpustíme ironickou poznámku, že na pokus o uzavření velkého a levného domácího stabilního zdroje energie, který není závislý na Rusku, si aktivisté sotva mohli vybrat lepší čas…,“ ukončila své vyjádření na twitteru Sev.en Energy.

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě včera elektrárně Chvaletice zrušila výjimku z emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, kterou udělilo ministerstvo životního prostředí. Podle ekologických organizací, které ji soudně napadly, by provozovatel elektrárny, společnost Severní energetická, měl začít plnit emisní limity platné od srpna loňského roku, nebo přerušit provoz až do vydání nového pravomocného rozhodnutí o sporné emisní výjimce.

Emise metanu jsou o 70 % vyšší než oficiální údaje

Provozovatel elektrárny argumentuje tím, že elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Proto, podobně jako i jiné energetické zdroje, požádala o výjimku.