Rozšíření polského dolu zřejmě napadne žaloba

Podle hejtmana Martina Půty je Liberecký kraj připraven využít všechny prostředky, aby se rozhodnutí o změně územního plánu polské Bogatyně zrušilo. Foto: wikipedia.org

Liberecký kraj zvažuje v souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice podání mezinárodní žaloby. Vedení kraje vadí změna územního plánu polského města Bogatyně.

Na konci května schválila polská Bogatyně změnu územního plánu, což je jedna z klíčových podmínek pro rozšíření dolu. Podle kraje i Ministerstva životního prostředí byl postup Bogatyně nezákonný a v rozporu s mezinárodními smlouvami. Liberecký kraj je připraven využít všechny prostředky, aby rozhodnutí zrušil, řekl novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. MŽP dostalo v rámci přeshraničního posuzování dopadů na životní prostředí zhruba 5000 připomínek. Obyvatelé z příhraničí se obávají ztráty vody, zvýšení hluku a také prašnosti.

Polská Bogatyně navzdory neukončeným jednáním s Českem na konci května schválila změnu územního plánu, kterou mimo jiné umožnila rozšíření dolu o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Bogatyně podle Půty při svém postupu nerespektovala názory české strany v rámci přeshraničního posuzování SEA. Liberecký kraj žádá zrušení změny územního plánu u Dolnoslezského vojvodství. Podle Evžena Doležala z MŽP se ve stejné věci ministerstvo obrátilo na svého polského partnera, kterým je generální ředitelství pro ochranu životního prostředí.

I postup generálního ředitelství vnímáme jako minimálně nestandardní,” řekl Doležal. Už minulý týden podle něj požádalo MŽP generální ředitelství o zrušení změny územního plánu Bogatyně a také svolává další jednání. Podle Doležala polská strana vliv rozšíření dolu na životní prostředí bagatelizuje. „My jsme k tomu podali zhruba 500 stránek připomínek. Jsou velmi kritické a nesouhlasné. Polská strana je teď překládá a následně budou expertní jednání s doplňování informací z polské strany,” dodal. V rámci EIA žádá česká strana veřejné projednávání na českém území a v českém jazyce, aby lidé mohli přednést své námitky.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry