Rozsudek v kauze privatizace OKD je v nedohlednu

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Zdeněk Bakala vydělal na OKD podle odhadů desítky miliard korun. Foto: Profimedia

Už deset měsíců uběhlo od zahájení dlouho očekávaného hlavního líčení v kauze údajně zpackané privatizace OKD z roku 2004.Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 je ale stále v nedohlednu.

Je přitom velmi pravděpodobné, že se kauza protáhne až do příštího roku. Důvodem je skutečnost, že si předsedkyně soudního senátu Iva Fialová nyní vyžádala zcela nový, v pořadí již třetí znalecký posudek týkající se hodnoty akcií OKD před jejich prodejem Fondem národního majetku (FNM) do rukou tehdejších majoritních akcionářů z firmy Karbon Invest v čele s Viktorem Koláčkem. Ti v roce 2004 získali od státu téměř 46procentní podíl v OKD za 4,1 miliardy korun, jenže podle obžaloby výrazně pod cenou a ČR tak přišla o více než 5,7 miliardy. Jen o pár měsíců později totiž Karbon Invest prodal za deset miliard celé OKD včetně bytů či železničního nákladního dopravce společnosti spoluvlastněné Zdeňkem Bakalou, napsaly novinky.cz.

Čtěte také:
Od Bakaly na hranici propasti
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Hlavní obžalovaný v případu, znalec Rudolf Doucha, přitom ohodnotil akcie OKD ve svém posudku z počátku roku 2004 dokonce jen na necelé 2,1 miliardy korun.Kromě něj se u soudu z možného porušení povinnosti při správě cizího majetku zpovídají dva bývalí manažeři FNM Pavel Kuta a Jan Škurek, kterým hrozí až osm let za mřížemi.

Právě kvůli velké rozdílnosti posudků dodaných obhajobou a na druhé straně policií, které má nyní soud k dispozici, se Fialová nyní rozhodla vydat tzv. opatření a zadání dalšího znaleckého posudku.

Opatření je vypracováno a během čtrnácti dnů bude spis zaslán znaleckému ústavu. Ten bude mít s ohledem na rozsáhlost spisu a složitost problematiky minimálně dva měsíce na zpracování. Posudek bude třetí, což je logické, když je revizní,“ sdělila tento týden Právu mluvčí soudu v Praze 2 Marcela Pröllerová.

Je tudíž možné, že další hlavní líčení bude nařízeno až na počátek roku 2017. Aby byl poslední posudek co nejpřesnější, objektivní a neměl proti němu nikdo z obžaloby ani z obviněných námitky, soudkyně dala šanci všem stranám, aby se na jeho vypracování částečně podílely formou vypracování pro ně stěžejních dotazů pro znalce.

Mohlo by vás zajímat:
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
TOP 10 navždy bohatých

NWR údajně nutila OKD k nevýhodným smlouvám