Rusko zřejmě sníží daň z těžby uhlí

Ruský prezident Vladimír Putin je zastáncem rozšiřování exportu uhlí do zahraničí. Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin uložil vládě přezkoumat výši daně z těžby uhlí. Vláda má dodat přehled do konce října.

Putin o přezkum požádal po schůzce s hlavami ruských uhelných regionů. Zatím není jasné, zda výsledkem přezkumu má být nižší, nebo vyšší úroveň zdanění, uvedl server Reuters.com.

Čtěte také:
Manipulace v „boji“ proti emisím
Světové emise rostou, OZE navzdory

Vzhledem k tomu, že je Putin zastáncem dalšího rozšiřování exportu surovin a hledání nových trhů, přičemž za zvláště důležitého zákazníka je považována Čína, lze předpokládat spíše snahu o úlevy těžařům.

Ruské Ministerstvo energetiky uvedlo, že by se roční produkce uhlí v zemi do roku 2035 měla zvýšit na 550–670 milionů tun ze současných 440 milionů.

Putinovo zadání rovněž zahrnovalo směrnici pro Ministerstvo energetiky, aby připravilo opatření, která by umožnila pokročilé zpracování v oblastech těžby uhlí se zvláštním zřetelem na potenciální vývoj výroby zkapalněného plynu a vodíku z uhlí.

Rusko za posledních 10 let zvýšilo produkci uhlí o 30 procent. Podle odhadu Ministerstva energetiky jeho podíl na světovém obchodu s uhlím vzrostl z 9 na 14 procent. Země je tak po Austrálii a Indonésii třetím největším vývozcem uhlí na světě.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj