Rychlé propouštění z OKD by přineslo problém

komentare_iuhli_800x600Nízká celková nezaměstnanost v Česku svádí někdy k názorům, že případné propouštění v OKD by přišlo vlastně ve vhodný okamžik. Byl by to ale zjednodušený úsudek a praxe by byla horší.

Zdá se to být jednoduché. Celostátní čísla o úrovni nezaměstnanosti jsou nízká. S mírou nezaměstnaností 4,2 procenta na konci června je na tom Česká republika nejlépe po 14 letech (viz graf č. 1). V celoevropském srovnání jsme pak s nejnižší nezaměstnaností druzí za Maltou a o pozici lépe než Německo, i když jde o zanedbatelné odstupy.

Čtěte také:
Stát půjčí OKD 700 milionů
Co přinese zamítnutí pohledávky Citibank?

Snadno lze tedy podlehnout názorům, že z tohoto pohledu by doba byla pro případná propouštění v OKD příznivá. Minimálně dva faktory však nasvědčují tomu, že skutečnost by byla s velkou pravděpodobností jiná, horší a o vhodnosti okamžiku k propouštění se hovořit nedá.

Je třeba vzít úvahu regionální vývoj nezaměstnanosti a ten je v moravskoslezském regionu nejhorší. Nezaměstnanost je zde z celé České republiky nejvyšší, a to 8,1 procenta, tedy prakticky dvojnásobná v porovnání s celostátním průměrem (viz graf č. 2).

Podobné, špatné vysvědčení tento region obdrží také při hodnocení struktury nezaměstnanosti. Dlouhodobá nezaměstnanost (počet uchazečů o práci v evidenci úřadu práce s dobou delší než pět let) je nejvyšší mezi kraji a představuje podíl téměř 70 procent na celkovém počtu všech evidovaných zájemců o zaměstnání.

Proto si lze těžko představit, že příchod dalších nezaměstnaných s podobným profesním zaměřením a v relativně krátké době může být úspěšně zachycen v síti nabídky jiných volných pracovních míst. V takovém případě se dá očekávat rychlý vzrůst nezaměstnanosti v regionu.

Přiznání mzdových kompenzací horníkům, kteří by byli v budoucnu (z OKD) propuštěni, je proto jedním z preventivních kroků, kterými se vláda pokouší případné vlně čelit.

Příznivější vývoj by mohl nastat, pokud by pohyb na trhu práce byl pozvolnější a pokud by nabídka odpovídajících volných míst vzrůstala rychleji.

Graf č. 1: Měsíční vývoj míry nezaměstnanosti v ČR

Graf č. 1: Měsíční vývoj míry nezaměstnanosti v ČR

Graf č. 2: Míra nezaměstnanosti v krajích ČR ke konci prvního čtvrtletí

Graf č. 2: Míra nezaměstnanosti v krajích ČR ke konci prvního čtvrtletí

Mohlo by vás zajímat:
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
Běloruský gigant BelAZ 75710
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti