Rýpadlo, které šetří palivo i ovzduší

Rýpadlo Komatsu PC490. Foto: KUHN-BOHEMIA.

Rýpadlo Komatsu PC490, které pracuje v Severočeských dolech na lomu Bílina, se vyznačuje absolutní všestranností, výkonným a úsporným motorem, výraznou ohleduplností k životnímu prostředí, maximálním pohodlím obsluhy a nejpřísnějšími bezpečnostními normami. Byl to první stroj tohoto typu v České republice, který těžil skrývku.

Rýpadlo také nabízí nižší spotřebu paliva a snížené emise. Přináší pokročilý elektronický řídicí systém, regulující parametry průtoku vzduchu, vstřikování paliva a spalovacího procesu. Cílem je optimalizovat výkon a další omezování produkce mikročástic a oxidů dusíku ve spalinách.

Stroj se dodává také ve verzi pro zvlášť náročné pracovní podmínky. Toto provedení obsahuje krátký výložník 6,7 metru, dvoubřité desky pásů, ochranné kryty pásů v celé délce a volitelně také ochranné mříže čelního a horního okna.

Rýpadlo PC490-10 je vybaveno výkonným a úsporným motorem, který poskytuje výkon 270 kW (367 koňských sil) a splňuje požadavky emisních norem EU Stupeň IIIB/EPA Tier 4 Interim. Nový je ukazatel Eco, který lze nastavit se zaměřením na optimalizaci spotřeby paliva s cílem umožnit co nejúčinnější práci. Pro zamezení plýtvání s palivem v situacích, kdy stroj aktuálně nepracuje a je-li jeho motor v chodu ve volnoběžných otáčkách déle než pět minut, standardně se na panelu zobrazí upozornění o volnoběžném provozu.

Široká prostorná kabina obsahuje nové plně pneumaticky odpružené stanoviště s postranními konzolami a s vysokou plně nastavitelnou sedačkou s vyhříváním. Kabina je zároveň i velmi bezpečná. Tvoří ji rám z ocelových profilů a poskytuje velmi kvalitní tlumení otřesů a rázů, odolnost proti nárazu a dlouhou provozní životnost. Kabinu lze volitelně doplnit systémem ochrany proti padajícím předmětům s otvírací přední ochrannou mříží. Stroj má podkopovou lopatu o objemu maximálně 3,5 krychlových metru.