Doba čtení:2 m, 4 s
Převzetím 50 % akcií nadnárodní energetické společnosti InterGen získá Sev.en Energy podíl na třech plynových elektrárnách, jedné dokončované elektrárně a na projektu velkokapacitního bateriového úložiště.

Skupina Sev.en Energy se definitivně stala významným mezinárodním hráčem. Australský úřad Foreign Investment Review Board schválil v těchto dnech dohodu o převzetí 50 % akcií v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V. Po předcházejícím souhlasu úřadů ve Velké Británii a EU tak Sev.en Energy získává podíl mimo jiné na třech funkčních plynových elektrárnách, jedné dokončované elektrárně a také na projektu velkokapacitního bateriového úložiště v britském Spaldingu.

Celková instalovaná kapacita InterGen přesahuje 4000 MW a letos by se měla rozrůst o dalších 300 MW. Vedle rozsáhlé obnovy a ekologizace elektrárny ve Chvaleticích ve výši 7 miliard korun a dohodnutého nákupu dvou domácích tepláren společnosti Alpiq jde o další významnou akvizici skupiny Sev.en Energy. Dohromady bude mít Sev.en Energy v Evropě a Austrálii podíly v energetických zdrojích o instalovaném výkonu 5870 MW (vč. energetické kapacity tepláren Alpiq).

Čtěte také:
Sev.en Energy koupila teplárny od Alpiq
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí

„Akvizicí InterGenu se skupina Sev.en Energy významně posouvá k čistým zdrojům energie. Podíl plynových elektráren nyní převýší podíl elektráren spalujících uhlí a připravujeme ještě několik projektů včetně nejmodernějších způsobů uchovávání elektrické energie,“ říká Alan Svoboda, šéf mezinárodní expanze Sev.en Energy.

InterGen je přední nezávislý výrobce elektřiny s aktivy ve Velké Británii a Austrálii. Společnost vlastní a provozuje tři plynové elektrárny s kombinovaným cyklem ve Velké Británii (Rocksavage, Coryton, Spalding) a má podíl ve dvou superkritických uhelných elektrárnách v Austrálii (Millmerran, Callide C). Skupina Sev.en Energy koupila 50 % akcií této firmy od kanadského penzijního fondu Ontario Teachers’ Pension Plan.

Druhou polovinu akcií InterGenu vlastní významná čínská energetická společnost China Huaneng Group a Guangdong Energy Group. „Jednání s čínskými partnery nám ukazují řadu možností spolupráce v další energetické expanzi i ve využití nově vyvíjených energetických technologií. Jsme přesvědčeni, že společně dosáhneme růstu a zhodnocení investic,“ zdůrazňuje Alan Svoboda.

Sev.en Energy ohlásila ambiciózní program mezinárodní expanze v loňském roce. Skupina v Česku dosud provozuje dva hnědouhelné lomy a čtyři uhelné elektrárenské bloky, které aktuálně procházejí opravou za 7 miliard korun. Před měsícem oznámila koupi tepláren Alpiq ve Zlíně a na Kladně. Zaměstnává více než 3200 lidí. Hodnota konsolidovaných aktiv (před akvizicí) je více než 850 mil. EUR.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo