Doba čtení:1 m, 54 s
Liebherr 586 Foto: liebherr.com
Generace XPower nabízí nižší spotřebu paliva při vyšším výkonu, robustnosti a komfortu. Foto: liebherr.com

Název zní trochu jak ze sci-fi filmu, ale řeč je o nejmodernější realitě na poli kolových nakladačů. Konkrétně se jedná o nový velký kolový nakladač generace XPower od společnosti Liebherr.

Srdcem nakladače je pohon pojezdu s rozvětvením výkonu, splňující emisní stupeň IV / Tier 4f, který společnost Liebherr v těchto strojích nabízí v sériovém provedení. Spojuje optimální hydrostatický pohon, který je optimální pro krátký nakládací cyklus, s mechanickým pohonem, jehož výhody se projevují při překonávání dlouhých vzdáleností a při jízdě do kopce. Kombinace obou pohonů v jednom kolovém nakladači zajišťuje maximální efektivitu a úsporu pohonných hmot. Provozovatel kolového nakladače Liebherr XPower může na palivu ušetřit až 30 procent.

Čtěte také:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Nová generace kolových nakladačů prošla při vývoji mimořádně tvrdými testy. Zátěžový program zahrnoval jak použití při klasické nakládce materiálu, tak i specifický provoz podle požadavků zákazníků. Testovací stroje XPower byly nasazeny při práci v různých kamenolomech, nakládaly strusku v ocelárnách a uhlí v přístavech.

Každý kolový nakladač XPower je oproti předcházející generaci osazen zesílenými nápravami. Zesílily i další klíčové komponenty nakladače, jako například hydraulické válce. Další novinkou XPower je technologie SCR. U tohoto jednoduchého a efektivního systému pro snížení emisí je použito méně součástí a pomocných spotřebičů, než u stávajících systémů s filtrem pevných částic. Například filtry pevných částic a zpětný přívod spalin vůbec nejsou zapotřebí. Protože technologie SCR nevyžaduje regeneraci, nejsou nutné vysoké teploty spalin. Tím se významně snižuje nebezpečí požáru a zvyšuje se spolehlivost systému a dostupnost stroje.

Liebherr adaptoval rovněž konstrukci lopaty. Optimalizovaná lopata lépe vniká do materiálu a umožňuje rychlejší a efektivnější naplnění. Generace XPower může podle typu používat standardní lopaty zvětšené o 0,2 až 0,5 m3. Standardní objem lopaty je podle typu stroje mezi 3,2 m3 u typu L 550 XPower a 6,0 m3 u typu L 586 XPower.

Konstrukce kabiny poskytuje řidiči dostatek komfortu, ale především bezpečí. Větší prosklené plochy, dolů prodloužená okna i sériově osazená zpětná kamera, která je integrovaná v dotykovém displeji, umožňují vynikající výhled kolem stroje.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle