Šnobr: ČEZ nemůže být finanční spekulant

Analytik J&T Banky Michal Šnobr. Foto: Michal Šnobr

Analytik J&T Banky Michal Šnobr. Foto: Michal Šnobr

Analytik J&T Michal Šnobr v Otázkách Václava Moravce tvrdě zaútočil na společnost ČEZ, jejímž je minoritním akcionářem. Zájem ČEZ o německá aktiva Vattenfallu je podle něj naprosto nesmyslný, protože se již v minulosti ukázalo, že si společnost nedokáže pohlídat prostředí v zahraničí.

Je pro mě absolutně nepochopitelné, že státem vlastněná společnost se strategickými zájmy chce investovat do zdrojů v Německu. Tedy hrát na německém fotbalovém hřišti, s německým rozhodčím, před německými diváky a pod kuratelou německých politiků, když ČEZ před časem prodal svůj podíl v německé firmě Mibrag právě proto, že šlo o příliš velké riziko. A najednou se tam s velkou pompou chce vrátit a tvrdí, že si vyjedná nějaké záruky do budoucna,“ uvedl v rozhovoru s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem Šnobr.

Čtěte také:
Cena Vattenfallu prý bude mizivá
Šnobr: Nastává uhelný soumrak
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Podle něj jsou ve zcela rozdílné pozici soukromé firmy se soukromými akcionáři, kteří chtějí dobrovolně riziko německé investice podstoupit, a státní firma, která je pod politickým dohledem. Riziko podle Šnobra nelze vykompenzovat nízkou cenou. „ČEZ nemůže být finanční spekulant a podstupovat neúměrné riziko, je to státní strategická společnost. Pokud nastane problém, tak se bude řešit mezi českými a německými politiky, což vnímám jako problém,“ zdůraznil Šnobr.

Kdybychom do soutěže nešli, tak by to logicky pomohlo konkurentům, což je EPH a jeho akcionář J&T.

Podle Beneše ČEZ rozhodně není finanční spekulant a k případné investici přistupuje velmi zodpovědně. „Strategie ČEZu, která je schválená orgány společnosti, mimo jiné hovoří o tom, že chceme být nejlepší v tradiční energetice a zároveň chceme regionálně růst. A pokud se zde vyskytne mimořádná příležitost, a aktiva švédského Vattenfallu v Německu jsou něco mimořádného, tak si moc nedovedu představit, že bychom se tím minimálně nezabývali. Uhelné elektrárny, které jsou v Sasku a Braniborsku především, jsou významně podobné našim elektrárnám, stejně tak doly. To znamená, že podle mě neexistuje společnost v Evropě, která by měla větší synergické efekty a dovednosti provozovat tato aktiva. Já jsem přesvědčen, že pro Německo by ČEZ byl nejlepší partner. Samozřejmě druhá věc je: kdybychom do soutěže vůbec nešli, logicky by to velmi pomohlo konkurentům, což je EPH a jeho akcionář J&T. Takže rozumím tomu, že můžeme někomu překážet,“ reagoval Beneš.

Podle něj o smysluplnosti investice rozhodne chování německého státu, který směřuje k totálně bezemisní energetice a k velkému podílu obnovitelných zdrojů. Jde o to, jak rychle taková budoucnost nastane, na jak dlouhou přechodnou dobu bude potřebovat ještě i jiné zdroje. Podle Beneše by mohlo jít o horizont roku 2035, přičemž ČEZ požaduje, aby Německo tuto perspektivu potvrdilo.

Samozřejmě, že se vám z hlediska té transakce nepodepíše německý stát pod dokument, kde vám garantuje, že ty které zdroje budou fungovat takhle dlouho. Nicméně my očekáváme od německého státu, protože to je zodpovědná země se zodpovědnou hospodářskou politikou, že bude jasně definovat, jak dlouho bude ty které zdroje potřebovat. A já jsem přesvědčen, že tyto zdroje, které jsou z těch uhelných nejmodernější, bude potřebovat ještě po tuto dobu,“ vysvětlil Beneš, který očekává, že se prodej německých aktiv nevyřeší tak rychle, jak bylo avizováno. Půjde prý o delší a složitější proces.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Óda jaderného fyzika na německé uhlí
Zelená energie? Ďáblova alternativa