Šnobr: Křetínského jsem podcenil

Analytik J&T Banky Michal Šnobr. Foto: Michal Šnobr

Analytik J&T Banky Michal Šnobr. Foto: Michal Šnobr

Úspěch Křetínského EPH v tendru na prodej německých hnědouhelných aktiv švédského koncernu Vattenfall mne překvapil, za vítěze jsem tipoval německého uchazeče, přiznal analytik společnosti J&T Michal Šnobr.

Vattenfall rozhodně jako vítěz neodchází. Celý prodej beru spíše jako vynucené politické rozhodnutí než úplně racionální krok. Vždyť Vattenfall prodal svá uhelná aktiva přesně v okamžiku historicky nejnižších cen uhlí a elektřiny v regionu,” uvedl Šnobr v rozhovoru pro server oenergetice.cz.

Současně přiznal, že v tendru zejména z politických důvodů favorizoval spíše německého uchazeče a úspěch EPH, který podal nabídku společně s PPF Investments Petra Kellnera, byl pro něj překvapením.

Čtěte také:
Křetínský s Kellnerem ještě nemají vyhráno
Vedení EPH už jednalo s německým ministrem

„Nebudu nijak tajit, že jsem favorizoval spojení německé STEAG a australské investiční banky Macquarie. Spojení těchto subjektů mi dávalo logiku a vnitřně splňovalo vše, co bylo možné pro uhelná aktiva Vattenfall chtít. Německý subjekt, ovládaný místními municipalitami tj. pod politickou kontrolou a k tomu podpora silné finanční skupiny se zkušenostmi z velkých investic v regionu nejen v energetice. Nicméně zdá se, že jsem znovu podcenil mimořádné zákulisní vyjednávací schopnosti šéfa EPH Daniela Křetínského,“ řekl Šnobr.

Akvizici nicméně hodnotí jako rizikovou, protože Němci jsou evidentně rozhodnuti dotáhnout i přes obrovské ekonomické problémy a rizika svou Energiewende do konce. Křetínský se podle Šnobra nejen touto, ale i dalšími akvizicemi, rozhodl hrát vysokou hru.

Jde o cestu relativně velmi levně získat v energetice velký výkon a zahrát si velkou hru. Je to pokus jak rychle a za „málo peněz“ zkusit „velkou muziku“, což je jistě mimořádně lákavé. Nakonec právě obdobnými obchody se mnozí významní finančníci v minulosti proslavili, když šli proti trendu. Rizika tu ale nepochybně jsou. Asi ne fatální, ale hrozí, že EPH bude odsouzeno provozovat špinavá aktiva, kterých se jiní z důvodu reputace štítí, bez větších finančních efektů. Vše ukáže ale až čas. Hra s politiky a jejich regulacemi a zásahy do energetiky je ošemetná záležitost,“ uvedl Šnobr, který zároveň kvitoval, že z tendru nakonec odstoupil polostátní ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
VIDEO: Jak se baví bagry po práci