Sobotka je pro prolomení limitů na Bílině

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na jednání Sněmovny řekl, že prolomení limitů na lomu Bílina je optimální řešení. Vláda bude o této variantě, kterou navrhuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), jednat.

„Posun hranic těžby hnědého uhlí na lomu Bílina nepovede k nutnosti zasahovat do stávajícího osídlení. Znamená to, že si to nebude vyžadovat bourání domů nebo stěhování lidí, protože další rozvoj dolu Bílina v tuto chvíli je připraven, je vypořádán a nenaráží na odpor nebo protesty ze strany obcí,“ řekl premiér.

„Jsem přesvědčen o tom, že pokud dojde k prolomení limitů na dole Bílina, dojde k zajištění zásobování veřejných tepláren a tepla pro domácnosti bez navýšení cen a bez bourání lidských sídel, které by si vynutilo prolomení limitů na dole ČSA,“ dodal.

Čtěte také: Mládkovo řešení limitů jde do boje

Podle informací serveru iUHLI.cz bude v případě lomu ČSA nejspíš klíčový názor vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který se minulý týden setkal s horníky Severní energetické. Lidovci jsou spíše proti další těžbě na lomu ČSA. Vláda by o limitech mohla rozhodnout v říjnu po výjezdním zasedání do Ústí nad Labem, které se uskuteční 19. října.

O limitech bude jednat také tripartita. Odbory a Svaz průmyslu požadují plné prolomení limitů. Je to nejekonomičtější varianta, což potvrdila i jedna ze studií, kterou si objednalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka vláda nemá odvahu občanům žijícím v oblasti zásob říct, že „mají smůlu“. „Nemáte politickou odvahu jasně a poctivě říct občanům, kteří bydlí na zásobách strategické suroviny hnědého  uhlí, že ti lidé mají smůlu, protože to je národní bohatství. My si myslíme, že bychom měli národní bohatství využívat,“ řekl Hanák.

Mohlo by vás zajímat:
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko