Doba čtení:1 m, 46 s
otace na výměnu kotlů rozděloval Liberecký kraj poprvé v roce 2016, ve dvou výzvách první vlny bylo dohromady k dispozici 149 milionů korun. Ilustrační foto: wikipedia.org

Liberecký kraj zaplatí ze svého kotle, které si lidé pořídili v rámci dotací na výměnu kotlů, a jak se později ukázalo, byly od výrobce chybně označené. Na dotaci by tak šest žadatelů nemělo nárok, i když kotle pořídili v dobré víře, že splňují první nebo druhou emisní třídu. Kraj se rozhodl jim peníze vyplatit s vlastního rozpočtu. Dohromady to přijde na 662.500 korun, řekla mluvčí krajského úřadu Lenka Klimentová.

Během administrace programu se u některých vyměňovaných kotlů značky Atmos ukázalo, že byly na výrobním štítku označeny jako kotle emisní třídy jedna, ačkoliv průkazně splňovaly emisní třídu tři, která je v rámci programu nezpůsobilá k podpoře. K chybě došlo u výrobce těchto kotlů, který vydal štítky s chybnou emisní třídou,“ popsala problém Klimentová. Na chybu upozornilo kraje ministerstvo životního prostředí, podobně tak vyplatili dotaci z vlastního například i v Karlovarském kraji.

Čtěte také:
Kotlíkové dotace jsou správný krok
Chybně označené kotle zaplatí kraj ze svého

Dotace na výměnu kotlů rozděloval Liberecký kraj poprvé v roce 2016, ve dvou výzvách první vlny bylo dohromady k dispozici 149 milionů korun. Přijato bylo zhruba 1800 žádostí a uspokojeno 1315 žadatelů. Ve druhém kole zahájeném loni na konci listopadu je k dispozici 135 milionů korun. Kraj přijal téměř 1600 projektových žádostí o dotaci, uspokojeno bylo zatím zhruba 1300 žadatelům, z toho asi třetina už své peníze i dostala.

Finanční alokace je v současné chvíli vyčerpaná, poskytování dotací na nové kotle a čerpadla přesto není u konce, neboť byl vytvořen zásobník projektů, do kterého jsou žádosti stále přijímány,“ řekla krajská radní Radka Loučková Kotasová (ANO). Nejčastěji podle ní peníze putují na Liberecko a Českolipsko, velký zájem o výměnu topného zdroje mají podle Klimentové také lidé v okolí Turnova. Žadatelé si pořizují především tepelná čerpadla, naopak nejméně oblíbené jsou kotle na biomasu s ručním přikládáním.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj