Sponzoři pomrkávali po šikovných svářečích

Do Mostu přijelo soutěžit více než 40 mladých svářečů. Foto: Vršanská uhelná

Poměřovat dovednosti se dá v nejrůznějších oborech a činnostech, v Mostě už pátým rokem soutěží svářeči. Střední škola technická ve Velebudicích hostila odbornou soutěž O zlatou kuklu společnosti SIAD. Účastníci se sem pravidelně sjíždějí ze všech koutů republiky a letos poprvé svářečskou kuklu oblékl i zahraničníúčastník.

Zúčastnilo se 43 žáků z 19 škol. Zastupovali nejen pět českých krajů a Prahu, ale protože své reprezentanty vyslala rovněž slovenská Spojená škola Martin, zaznamenali jsme tentokrát i mezinárodní účast,“ sdělil ředitel soutěže Karel Barták. Zároveň prozradil, že letošní ročník byl nesmírně vyrovnaný a o vítězích ve třech kategoriích rozhodovaly maličkosti.

Čtěte také:
Báňský úřad v Mostě znovu ve svém sídle
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Soutěžící museli nejprve v testu prokázat teoretické znalosti z bezpečnosti práce a technologie svařování a pak předvést své praktické dovednosti. Výkony soutěžících posuzovala porota, tvořená ze zástupců jednotlivých sponzorů a nechyběl ani zástupce Severní energetické, která tuto akci podporuje už několik let. Absolutním vítězem se stal Jakub Březa z Nového Strašecí.

Titul nejúspěšnější škola obhájila pořádající Střední škola technická Most. Nejlepší z jejích žáků, Aleš Živnůstka obsadil druhé místo v obloukovém svařování i celkové druhé místo. Zabodovali i jeho spolužáci Radek Pospíšil a Jan Bohata v dalších kategoriích. Svařování už dávno není jen doménou mužů, o čemž svědčí účast tří děvčat, které se v silné konkurenci rozhodně neztratily.

To, že se soutěže účastní i školy, které nemají takové podmínky, jako jsou u nás, svědčí o profesionálním zájmu o dění v této oblasti. Podobné akce jsou navíc zdrojem nových informací, slouží k vzájemnému poznávání škol a studentů, ale také k výměně zkušeností. Jsme ve výhodě, že máme svářecí školu a také podporu regionálních zástupců firem. Snažíme se tyto výhody zúročit nejen ve vlastní prospěch, ale i ve prospěch ostatních škol. Sponzoři navíc v účastnících soutěže vidí své budoucí spolupracovníky, případně zákazníky,“doplnil Barták.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu