Doba čtení:1 m, 39 s
Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Soud bude nyní například řešit, zda smlouvy o půjčkách byly platné. Ilustrační foto: wikipedia.org

Krajský soud v Ostravě se dnes po více než dvou letech bude znovu zabývat sporem o pohledávky za více než deset miliard korun za společností OKD (nyní Správa pohledávek OKD), která skončila v úpadku v roce 2016. Pohledávky přihlásila v britská banka Citibank a insolvenční správce Lee Louda je neuznal. Banka se proto nemohla účastnit insolvenčního řízení, ve kterém by jinak byla největším věřitelem těžební firmy.

Ostravský soud ale v roce 2019 rozhodl, že pohledávky jsou platné. Proti tomuto rozsudku se odvolali insolvenční správce a státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci loni v říjnu v odvolacím řízení rozsudek ostravského soudu zrušil a kauzu mu vrátil.

Čtěte také:
Útlum těžby ovlivňuje i důlní dopravu
Seismická aktivita v revíru OKD

Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila. Soud bude nyní například řešit, zda smlouvy o půjčkách byly platné.

OKD se dostalo do insolvence a následně úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí i předluženosti. Pohledávky vůči firmě přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady žádali více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

V únoru 2018 nabyl platnosti reorganizační plán OKD. Doly a provozní majetek firmy byly vloženy do nově založené společnosti, v níž 100 procent akcií získal za zhruba 80 milionů korun státní podnik Prisko. Tato společnost se později přejmenovala na OKD. V původní OKD, která se dnes jmenuje Správa pohledávek OKD, zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli.

Těžbu černého uhlí OKD postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Těží už jen v Dole ČSM na Karvinsku, kde se má uhlí dobývat minimálně do konce příštího roku. Pracuje tam přes 3500 lidí.