Doba čtení:2 m, 6 s
Ilustrační foto: Imagio.cz
Ilustrační foto: Imagio.cz

Kvůli nárůstu obnovitelných zdrojů se výdaje na regulaci německé sítě v loňském roce vyšplhaly až na rekordní miliardu eur (zhruba 27 miliard korun). V platbách za elektřinu to zaplatí spotřebitelé.

Největší německý provozovatel přenosové soustavy společnost Tennet oznámila, že ji udržení výkonové bilance v síti v uplynulém roce stálo 700 miliónů. Největší položku, celkem 329 miliónů eur, tvořilo nouzové odpojování větrných elektráren. Druhý největší provozovatel přenosové soustavy společnost 50 Hertz vyčíslil své náklady na 300 miliónů euro, uvedl server oEnergetice.cz. Lze předpokládat, že náklady budou růst i nadále.

Domnívám se, že počet nutných zásahů k zajištění stability elektrizační sítě a s tím i náklady budou nadále vzrůstat,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Tennet Urban Keussen.

Čtěte také:
Německá energiewende ohrožuje chudé
Analytici: Němci s uhlím počítají

Hlavním důvodem byl rekordně větrný rok. Německé větrné elektrárny skoro v každém měsíci vyrobily více elektřiny, než ve stejném měsíci předcházejícího roku. Na to však pořád nejsou připraveny německé sítě. Stále chybí zejména páteřní vedení Südlink spojující sever s jihem země, jehož výstavbu blokoval předseda bavorské vlády Horst Seehofer, který si vymohl, že 80 % nově vznikajících páteřních vedení bude vedeno podzemním kabelem.

Do konce roku 2015 mělo být podle plánů výstavby přenosového vedení vybudováno již 1876 kilometrů nového vedení. Zatím jich však vzniklo jen 558.

Rekordní výdaje se promítnou i do ceny elektřiny pro koncové zákazníky. Poplatky za provoz přenosové soustavy tvoří v Německu přibližně pětinu ceny elektřiny. Očekává se, že se tyto poplatky zvednou v průměru o 6 %.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit právě na obnovitelných zdrojích, v roce 2035 by měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny. Tento krok, který vítají ekologové, ovšem přijde Němce velmi draho.
Příští rok zaplatí průměrná domácnost ve srovnání s rokem 2011 za elektřinu o 540 eur za rok více. To je v přepočtu více než 14 600 korun. Zvýšení cen jde na vrub příspěvku na hrazení podpory obnovitelných zdrojů a právě rostoucím nákladům na elektrické sítě, které se musejí kvůli energetickým změnám vybudovat.

Většina poplatků je z pohledu politiky přerozdělování na pováženou,“ uvedla energetická expertka z IW Berlin Esther Chrischillesová s tím, že nejvíce dopadá rostoucí cena elektřiny na domácnosti s nízkými příjmy. Sociálnědemokratického ministra hospodářství Sigmara Gabriela kritizoval za zdražování elektřiny i poslanec z koaliční CDU Michael Fuchs. „Jak dlouho to ještě spotřebitelé unesou?“ zeptal se Fuchs.

 

Mohlo by vás zajímat:
Kabely pod zemí Němcům zdraží proud
Konec jádra v Německu se odkládá?
O uhlí se často lže