Doba čtení:1 m, 48 s
Premiér Andrej Babiš (ANO) po listopadovém jednání vládního výboru pro jadernou energetiku uvedl, že nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech se začne stavět roku 2029, dokončen má být v roce 2036. Foto: wikipedia.org Jiří Sedláček

Výběrové řízení na dodavatele stavby nového jaderného bloku v Česku by mohlo být zahájeno už letos. Stát v únoru povede konzultace s uchazeči o stavbu. Oznámil to včera generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Jednání má vést vládní zmocněnec Jaroslav Míl a zástupci ČEZ.

V březnu má podle Beneše následovat podepsání smluv mezi státem a ČEZ. A to jak rámcové, na výstavbu jaderné elektrárny, tak prováděcí na první etapu projektu, která by podle dřívějších informací měla skončit závěrem výběrového řízení a územním rozhodnutím. Podle Beneše jsou obě smlouvy prakticky připraveny, ladí se už jen detaily, napsaly Lidové noviny.

Čtěte také:
Nová rakouská vláda zavaří české elektřině
Energetická soběstačnost je český trumf

Dříve se hovořilo o tom, že by měly být podepsány do konce roku 2019. To se ale odložilo kvůli přípravě projektu ke schválení EU a kvůli jednáním se zájemci o dodavatelském modelu. „Nechceme dělat finální rozhodnutí před konzultacemi se všemi uchazeči,“ řekl Beneš. Jednání s uchazeči podle něj mají skončit 19. února. Potvrdil, že zájemců je asi pět.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po listopadovém jednání vládního výboru pro jadernou energetiku uvedl, že nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech se začne stavět roku 2029, dokončen má být v roce 2036. Podle něj se počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.

Investorský model stavby nových jaderných bloků v Česku schválila vláda zkraje loňského července. Investory nových jaderných zdrojů podle ní budou dceřiné firmy ČEZ. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje