Energetické štítky budou jednodušší

Stávající třídy A+, A++ a A+++ budou nahrazeny stupnicí od A do G. Ilustrační foto: wikipedia.org

Ministři energetiky členských zemí Evropské unie potvrdili nařízení, které zjednodušuje evropský systém energetických štítků. Spotřebitelé tak budou mít snazší orientaci při nákupu. S opatřením, podle kterého se výrobci vrátí ke škále s písmeny od A do G, před deseti dny souhlasil europarlament.

Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie a tedy i výdaje. Pro výrobce by měl být systém pobídkou k inovacím a investicím do energeticky šetrnějších přístrojů.

Čtěte také:
Krušné horory míří k sousedům
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun

Nařízení obsahuje termíny, kdy mají být stávající třídy A+, A++ a A+++ nahrazeny stupnicí od A do G, kde A označuje energeticky nejméně náročné přístroje a G naopak ty nejméně šetrné.

S prvními novými štítky by se zákazníci měli v obchodech setkat v roce 2019. Základní termín pro změnu označování je šest let s dalšími 18 měsíci, po které se mohou obě značky v obchodech objevovat současně. Pro „bílé spotřebiče“, tedy myčky nádobí, ledničky či pračky je to 15 měsíců s ročním souběžným používáním v obchodech. U zboží jako jsou bojlery je lhůta až devítiletá, s nejzazší možností používat v obchodech starý typ označení celkem 13 let.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme