Obec Stonava na Karvinsku přijde po ukončení těžby v Dole Darkov řádově o desítky milionů korun, které každoročně dostávala od společnosti OKD jako kompenzaci za důlní činnost. Na tuto situaci se ale obec dopředu připravovala a v posledních letech s předstihem uskutečnila řadu důležitých investic, například opravy škol či stavbu komunitního bydlení pro seniory.
Pod Stonavou leží hlavní část důlního pole Dolu Darkov, z nějž už horníci vyvezli symbolický poslední vozík uhlí. Starosta uvedl, že uzavření dolu má dvě stránky. Přínosem je zlepšení životního prostředí, snížení prašnosti i zklidnění dopravy.
Čtěte také:
Zájem zaměstnavatelů o horníky se zvyšuje
Seismická aktivita v revíru OKD
„Druhá stránka věci je mnohem smutnější. Hornictví k naší obci patří po téměř dvě staletí. S ukončením těžby na Darkově do našeho rozpočtu už nepoplynou kompenzace v řádu desítek milionů korun ročně,“ uvedl stonavský starosta, senátor Ondřej Feber (ANO).
Pro obec s více než 1800 obyvateli je to citelný výpadek. „Tyto peníze jsme používali na rozvoj a občanům jsme kompenzovali život na poddolovaném území. S tím jsme počítali a účelně jsme přeinvestovali naši infrastrukturu,“ uvedl Feber.
Obec podle něj náhrady za těžbu rozdělovala částečně na běžný provoz a na investice, na modernizaci to bylo vždy deset až 15 milionu korun ročně. „Takto v posledních několika letech proběhla například oprava zbrojnice sboru dobrovolných hasičů, modernizace Domu PZKO včetně přilehlého parku. Zvládli jsme generální rekonstrukci komplexu historických budov ZŠ Stonava v části obce Holkovice, školní budovy v části Dolany, postavili jsme novou mateřskou školu a rekonstruovali původní,“ uvedl starosta.
Obec postavila komunitní bydlení pro seniory a opravila původní dům s pečovatelskou službou. „Loni jsme vybudovali nové hřiště na sídlišti Hořany. Opravili jsme cesty. Momentálně probíhá generální oprava další školní budovy v části Hořany, kdy jsme na projekt získali státní dotaci i kompenzace za důlní škody,“ uvedl Feber.
Ve většině případů obec kompenzací využila jako peněz, k nimž dokázala získat z různých zdrojů dotace. „Loni jsme navíc přistoupili k realizaci projektů ‚z šuplíku‘, abychom v této pro ekonomiku těžké době podpořili lokální firmy a především dali práci jejich zaměstnancům,“ uvedl starosta.
Stonava dostane od OKD vozík s posledním uhlím z Dolu Darkov. Umístí ho do parku v centru obce ke dvěma dalším šachetním vozíkům – jeden pochází z už dříve uzavřeného Dolu 9. květen, druhým je vozík ke 100. výročí Kroužku krojovaných horníků.
Na území Stonavy jsou i poslední doly v Česku, ve kterých se ještě bude těžit černé uhlí – ČSM-Sever a ČSM-Jih. Podle dřívějších informací by jejich provoz měl skončit příští rok. Obec bude také sledovat postup prací na zabezpečení území po ukončení těžby a při technické likvidaci dolů.
„Těžní věže zde budou ještě minimálně pět až deset let, část zaměstnanců zde zůstane pod firmou Diamo. Musí se čerpat voda, provádět odplyňování chodeb, příprava na celkovou uzavírku je technicky náročná,“ uvedl Feber.