Doba čtení:2 m, 18 s
Předseda Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý si posteskl, že energetice se věnuje malý zájem, přestože to je téměř časovaná bomba. Foto: HK ČR

Málokdy se představitelé všech parlamentních stran na něčem jednomyslně shodnou. Předvolební diskuze na půdě Hospodářské komory ČR jeden takový vzácný okamžik nabídla. Podle všech zúčastněných stranických odborníků na energetiku nemůže být naše dlouhodobá koncepce založena na masivním rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE). Naopak je podle nich nutné, aby vláda prosadila co nejrychlejší výstavbu klasických zdrojů.

Nejostřeji dosavadní podporu OZE napadl exministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS): „Ideologie a politika tady jde proti ekonomii a politice. Za pět let české domácnosti nedobrovolně vynaložily na podporu OZE tolik, co stála výstavba Temelína.“ Tradiční energetické zdroje jsou podle něho silně znevýhodněné tím, že je jejich konkurence předotovaná.

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Stát nevymáhá nelegální dotace pro soláry

Podle Roberta Šťastného (KDU-ČSL) Česku hrozí, že až najde dostatek kapitálu i politické odvahy k zahájení výstavby nové velké elektrárny, nebude na trhu práce dostatek kvalifikovaných odborníků, kteří by ji zrealizovali. „Chybí nám potěr, mládež, kterou by energetika bavila. Dovážet sem odborníky z Číny by nebylo správným řešením,“ uvedl Šťastný s tím, že velké energetické společnosti by si měly podobně jako strojírenské koncerny vychovávat absolventy v oboru samy.

Jeho slova potvrdil generální ředitel společnosti Czech Coal Luboš Pavlas. Jeho firma pociťuje nedostatek kvalifikovaných sil už nyní při pouhé snaze o modernizaci stávajících uhelných elektráren. „Mluvíme dnes o Průmyslu 4.0, přitom ztrácíme schopnost zvládat základní Průmysl 1.0,“ dodal pesimisticky.

Podobně se vyjádřil i Václav Řehoř (ANO): „Začínají nám chybět lidé potřební k výstavbě nových energetických zdrojů na všech úrovních.“ Také podle něj není republika schopná udržet vyvážený energetický mix jen pomocí OZE.

Přítomní politici kritizovali také nadnárodní závazky, které svazující vládě ruce při tvorbě vlastní energetické politiky. „Nejsme tak vyspělí, abychom mohli takové závazky přijímat. Sami jsme si vlezli do pasti,“ uvedl na adresu Pařížské dohody a tzv. Zimního energetického balíčku EU Milan Urban (ČSSD). Hlavním důvodem je podle něho struktura naší ekonomiky, v níž hraje oproti Německu nebo Spojenému království stále významnou roli průmysl.

S tím souhlasil také Pavel Cyrani, člen představenstva ČEZ. Vysoké poplatky na OZE podle něho ohrožují investice do výstavby a údržby zdrojů i infrastruktury. „Příliš velký tlak na úspory energií navíc bude znamenat, že budeme vyrábět méně, a tím pádem budeme chudší.“

Podle všech představitelů parlamanetních stran by proto měla nová vláda vzešlá z letošních voleb mít jako hlavní prioritu výstavbu nové jaderné elektrárny. Navíc je podle zúčastněných nutné tento cíl podpořit investičními zárukami, případně i speciálním zákonem.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa