Doba čtení:2 m, 30 s
Svolání komise navrhl bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec.  Foto: wikipedia.org

Na svém zatím posledním zasedání požádal sněmovní Výbor pro životní prostředí vládu, aby svolala Uhelnou komisi. Navrhl to bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Uhlí je jedinou významnou energetickou surovinou, kterou máme do značné míry pod kontrolou a na svém území.

„Projednávali jsme návrhy Evropské komise týkající se snižování emisí metanu a vnitřního trhu s obnovitelnými a přírodními plyny a vodíkem. Z toho vyplynulo, že je potřeba se rychle zamyslet nad aktualizací energetického mixu a ve spojitosti s tím i nad přístupem k dekarbonizaci. Takže svolání Uhelné komise je zcela logickým krokem,“ vysvětluje členka Výboru pro životní prostředí Eva Fialová (ANO).  Tento krok považují za potřebný i sami členové komise.

„Svolání Uhelné komise je potřebné, protože její práce nebyla dokončena. Stále totiž chybí odpovědi na to, kde vezmeme v nadcházejících letech terawatty elektřiny, která nám po odstavení uhelných elektráren budou chybět,“ říká 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a člen Uhelné komise Jakub Unucka (ODS).

Návrh svolat komisi má pochopení i jejího dalšího člena, Františka Hrdličky z ČVUT. Ten má jasno i o jednom z témat, která by měla být projednávána. „Jde o to, čím nahradit plyn. To se jmenuje elektřina. Jenže tato cesta funguje jen pro komunální oblast, nikoli pro průmysl,“ konstatuje. Upozorňuje současně, že Česko nemá moc na výběr. „Jediná rezerva, kterou máme, je uhlí. Takže to je směr, kterým se musíme vydat. A Uhelná komise by mohla stanovit konkrétní podmínky, jak to bude vypadat,“ navrhuje profesor Hrdlička.

Němci se děsí výpadku dodávek ruských surovin

Problémy, které se najednou vynořily pře průmyslem, jsou zřejmě podstatně větší, než si většina lidí myslí. Rozhodnutí Polska přestat odebírat kvůli agresi na Ukrajinu ruské uhlí, totiž úplně rozvrátilo trh s touto surovinou. „Česko dováží z Polska černé uhlí například pro železárny v Třinci i pro provozy Arcelor Mittalu. Pokud se tahle výroba zastaví, bude najednou bez práce na 100 tisíc lidí. Na produkci těchto firem jsou přitom závislé všechny provozy, které potřebují jejich produkty, včetně automobilek, kterým budou chybět plechy na karoserie,“ vypočítává Jakub Unucka s tím, že miliony tun, které budou chybět, není jak do Česka dostat. „Jedna loď z Austrálie přiveze černé uhlí na pár hodin provozu. Kdyby se jich povedlo zajistit dost, budou ale stejně chybět vagony pro přepravu uhlí z přístavů,“ přibližuje vážnost situace. „Doufám proto, že se změní zadání Uhelné komise. Že se budeme zabývat energetickou soběstačností a tím, jak ji dosáhnout a ne tím, kdy odejdeme od uhlí,“ dodává náměstek hejtmana.

Uhelná komise by se ze své po podstaty neměl zabývat řešením okamžitého stavu, nýbrž koncepčním řešením energetické bezpečnosti České republiky při snižování emisí oxidu uhličitého. Minulé vládě navrhla ukončit používání uhlí v roce 2038 s podmínkou, že budou existovat dostatečné bezpečné náhradní kapacity. Což je parametr, který podle odborníků z energetiky prakticky není možné splnit. Současná vláda přesto ve svém programovém prohlášení uvedla, že by chtěla uhlí odstavit již v roce 2033.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa