Doba čtení:2 m, 54 s
Během léta bylo v Brně vyměněno dalších 4,2 km rozvodů a přepojeno 50 odběrných míst. Zbylé etapy jsou rozplánovány do roku 2022. Foto: tscr.cz

Teplárenské společnosti letos nahradily přes 22 kilometrů zastaralých parovodů moderními teplovodními a horkovodní rozvody v Brně, Českých Budějovicích, Kolíně, Liberci, Nymburce, Pelhřimově, Písku, Praze a Přerově. Je to nejvíce za posledních 5 let.

Členům Teplárenského sdružení České republiky se podařilo výrazně zrychlit tempo náhrady parních rozvodů tepla. Zatímco v roce 2016 vyměnily teplárny 10,5 km tras parovodů, vloni už to bylo 15,1 km a letos poprvé výměny překročí souhrnnou délku tras 22 kilometrů. Oproti roku 2016 se letos podařilo tempo rekonstrukcí zdvojnásobit. Za posledních pět let (2014 až 2018) pak bylo moder­ni­zo­váno již téměř 87 km parovodních tras na teplovody a horkovody.
Jsem rád, že se naplnila naše loňská předpověď a teplárnám se letos podařilo tempo náhrady parních rozvodů dále zrychlit. To je dobrá zpráva pro zákazníky, kteří se dočkají lepšího komfortu a spolehlivosti dodávky tepla. Troufám si tipovat, že příští rok bude ještě úspěšnější, přestože už do statistiky nepřispěje dlouhodobý projekt konverze parovodů v Praze-Holešovicích, který bude letos dokončen,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. K urychlení modernizace tepelných sítí významně přispívá program Úspory energie v soustavách zásobování teplem. Příjem žádostí v rámci III. výzvy z programu byl zahájen letos v červnu a ukončen bude v březnu 2019. Na výzvu jsou alokovány prostředky ve výši 1 miliardy korun.
 Rok  2014  2015  2016  2017  2018  celkem
 Délka trasy nahrazených parních rozvodů (km)   18,5   20,5   10,5   15,1   22,1   85,7
Ministerstvo prů­my­slu a obchodu vypsalo III. výzvu z programu Úspory energie v soustavách zásobování teplem jako kontinuální a projekty se hodnotí průbež­ně v pořadí podání žádostí. Žadatelé tak nemusí měsíce čekat, jak dopadne vy­hod­no­cení všech ostatních projektů ve výzvě a mohou svůj projekt uskutečnit dříve,“ vysvětluje Martin Hájek.
V Praze letos dokončila Pražská teplárenská dlouhodobý projekt konverze parovodů v Holešovicích, kde postupně vyměnila 24 km tras bez nároku na investiční dotace. Poslední parní potrubí, které spojovalo dva hlavní zdroje tepla v Nymburce, už také patří minulosti. V Brně, kde začaly Teplárny Brno s výměnou více než 60 km parních rozvodů pro 671 odběrných míst v roce 2010, jsou již za polovinou. Práce na náhradě parovodů pokračovaly také v Českých Budějovicích, Kolíně, Pelhřimově a Písku. Největší rekonstrukce parovodů na horkovody ve skupině Veolia Energie začala letos výměnou 4 km trasy v Přerově, kde plánují do roku 2020 vyměnit přes 13 km parních tras. Také Teplárna Liberec ze skupiny MVV Energie CZ letos zahájila první etapu výměny parovodů, která bude pokračovat v dalších letech.
Nové rozvody, v nichž místo páry přenáší teplo voda, přinášejí citelné snížení ztrát. Spotřeba paliva může klesnout až o celou osminu, což přispívá ke stabilizaci ceny tepla a také ke zlepšení kvality ovzduší, protože ušetřené teplo se nemusí vyrobit. Moderní technologie horkovodních výměníkových stanic přinášejí zákazníkům efektivní a úspornou distribuci tepla při zvýšení jejich komfortu a bezpečnosti. Rekonstrukce tepelných sítí však lze zpravidla realizovat jen mimo topnou sezónu a projekty vyžadují dlouhodobou pečlivou přípravu včetně naplánování uzavírek komunikací. V případě rozsáhlejších tepelných sítí se proto provádějí po částech a jsou rozplánované i na léta dopředu.