Doba čtení:2 m, 14 s
Kvůli výraznému růstu nákladů nechá Teplárna Kladno posoudit smlouvu Energetickým regulačním úřadem. Foto: 7energy.com

Obyvatele Kladna čeká příští rok jen mírné zdražení tepla, zajistit to má podle primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) dříve uzavřená smlouva s Teplárnou Kladno. Podle její mluvčí Evy Maříkové společnost ale požaduje další zvýšení cen kvůli pokrytí výrobních nákladů, které výrazně vzrostly. Proto nechá teplárna smlouvu posoudit Energetickým regulačním úřadem. Vyplývá to z vyjádření, která město a teplárna poskytly ČTK.

Město zvažuje i možnost využití nového zdroje tepla, který by zároveň zajišťoval spalování komunálního odpadu. Nyní městské teplárenské společnosti Tepo dodává teplo jen Teplárna Kladno, která patří do skupiny Sev.en Energy

Podle Volfa by město a jeho obyvatelé neměli být závislí jen na jednom dodavateli tepla a jedné cenové politice. „Teplárna Kladno má představu, že bychom měli velmi podstatně navýšit ceny. Máme s ní ale legitimně uzavřenou dlouhodobou smlouvu, podle níž je meziroční růst cen možný pouze v drobných procentech. Tuto smlouvu sice nyní Teplárna napadla u soudu, my se jí ovšem hodláme držet a ceny tepla udržet. Letos se ceny zvedat nebudou a v příštím roce minimálně,“ uvedl Volf.

Král zmírnil návrh zákazu odpojování od tepláren

Podle Maříkové ale nechá Teplárna Kladno smlouvu posoudit jen Energetickým regulačním úřadem, soudní kroky nepodnikla a ani neplánuje přerušení dodávek tepla. „Vzhledem k tomu, že se náklady na výrobu tepla v současné době výrazně zvyšují, jednáme i my o navýšení jeho ceny. Při posuzování našeho návrhu by měly být brány v potaz nejen vývoj ceny povolenek, aktuální ceny dálkového vytápění v ostatních krajských městech, ale i budoucí nároky na investice do alternativního zdroje tepla. Nechceme naše teplo pro Kladno neúnosně zdražovat, nyní ale dodáváme teplo levněji, než ho vyrábíme, což je dlouhodobě neudržitelné,“ doplnila Maříková.

V době, kdy byla víceletá smlouva uzavřena, ani jedna ze stran nemohla podle Maříkové předpokládat tak dramatický vývoj ceny povolenky, která významně zvyšuje výrobní náklady na teplo.

Kladno nechává prověřit nové možnosti využití alternativních zdrojů energie. Ve městě se zhruba 70 000 obyvateli je velká produkce komunálního odpadu, na jeho likvidaci dává město každoročně desítky milionů korun, dal by se využít pro výrobu energie. Vedení radnice proto bude zjišťovat, zda by se dala problematika zdroje tepla a likvidace odpadu vyřešit jedním zařízením. Podle mluvčí Teplárny Kladno je jednou z nejlepších variant umístění takového zdroje do Teplárny Kladno, což by umožnilo využít veškeré existující infrastruktury.

Topná sezona letos v Kladně začala 15. září, podle fakturačního místa činí cena tepla v Kladně od začátku letošního roku 546,70 koruny včetně DPH za gigajoule nebo 634,43 koruny včetně DPH za gigajoule. Oproti loňsku mírně stoupla.