Těžba uhlí klesá, cena roste

Ke konci loňského roku činily vytěžitelné zásoby černého uhlí u nás 41,8 milionů tun. Foto: imagio

Od začátku roku vzrostly dovozní ceny uhlí o třetiny. Foto: imagio

Těžba v prvním čtvrtletí letošního roku byla v USA nejnižší od roku 1981. Těžební firmy, z nichž je řada v úpadku, vykopaly 156 milionů tun uhlí, což znamená meziroční pokles 29 procent. Cena uhlí ale začíná růst.

Propad těžby byl podle americké vládní Energetické informační agentury (EIA) částečně způsobem nadprůměrně teplou zimou. Elektrárnám navíc zůstalo na konci loňského roku na skladě o 34 milionů tun uhlí více, uvedl server E15.cz

Čtěte také:
Evropské ceny uhlí vzrostly o 50 procent
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli

Propad těžby ale pokračuje dál. Od dubna do června klesl meziročně o třetinu. Američtí těžaři podle EIA už nejsou schopni vydržet tlak nízkých cen a klesající domácí spotřeby. Od roku 2008 se propadl podíl uhlí na výrobě elektřiny z 50 na 30 procent. Další uhelné elektrárny budou muset navíc v příštích letech zavřít kvůli federálnímu plánu na omezování emisí, platit má v roce 2022. Plán však ještě musí potvrdit nejvyšší soud.

Méně uhlí na trhu přineslo zvýšení ceny

Pokles těžby změnil poměr nabídky a poptávky na uhelném trhu. Americké ministerstvo energetiky předpovídá, že letos americký export uhlí spadne o 10 procent a příští rok o 12 procent. Těžbu už začali snižovat i světoví hráči jako Anglo American či Glencore. S útlumem počítá Indonésie, velký producent energetického uhlí. Zavírání tisícovky dolů oznámila i Čína. To vše s sebou nese růst ceny komodity.

Od začátku roku dovozní ceny do Evropy vzrostly o třetinu nad 50 dolarů za tunu. „Do roku 2020 se očekává, že cena zůstane na úrovni kolem 60 dolarů za tunu. Vývozci uhlí jako Austrálie, Indonésie či Kolumbie se proto budou muset soustředit na snižování nákladů a zavírání ztrátových dolů,“ řekl Clifford Smee, hlavní analytik serveru World Coal. To je částečná naděje i pro českou OKD, která bojuje o přežití a na začátku letošního roku prodávala uhlí za 51 dolarů za tunu.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech