Těžba v Túrowě postihne Hrádecko

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Foto: wikipedia.com

Plánované rozšíření těžby uhlí v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice postihne zřejmě nejvíce oblast Hrádku nad Nisou na Liberecku. Už dnes tam potoky a studny vysychají, s přiblížením těžebního prostoru k hranici se pravděpodobně situace ještě zhorší, úbytek vody postihne větší území na české i německé straně. Na konferenci o dopadech rozšíření dolu ve Frýdlantu to řekl polský hydrogeolog Sylwester Kraśnicki.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. “To ložisko už spíše nebude prohlubováno, protože jsou tam jen krystalické skály, největší hrozbou je přesunutí těžby jižním směrem k Hrádku nad Nisou,” doplnil hydrogeolog. Další těžba bude znamenat další rozšíření oblasti postižené úbytkem vody. Kvůli těžbě se totiž z dolu odčerpává obrovské množství vody, které pak v oblasti chybí.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Už dnes trápí Hrádek nad Nisou nedostatek vody. “Ve všech okrajových částech, které nejsou zabezpečeny vodovodem, máme problémy s pitnou i užitkovou vodou, lidem vysychají studny, ale vysychají nám i povrchové toky. Oldřichovský potok vlastně neexistuje, je to jen suchý příkop,” popsal situaci hrádecký místostarosta Pavel Farský. Problémy s vysycháním potoků jsou ale podle něj i na Dolním Sedle a Horní Suché. “Václavice jsme vodou zaváželi celé léto,” dodal. Obyvatele trápí také prach z dolu a hluk strojů, zejména v noci.

Vodárenské společnosti v Libereckém kraji už připravují projekty na zajištění pitné vody nejen pro oblast Hrádku nad Nisou, ale i Chrastavy a Frýdlantu. Ministerstvo zemědělství vyčlenilo na podporu přípravy projektů 60 milionů korun, dalších 8,6 milionu korun přidá Liberecký kraj a přispět by měly i obce. “Odhady nákladů na realizaci těch projektů jsou ale ve stovkách milionů korun, mluví se o dvou miliardách. Bez významné podpory státu a bez vstupu vlastníka dolu se ty investice udělat nedají, protože ani obecní ani krajský rozpočet takové částky nemají,” řekl hejtman Martin Půta. Toto téma by podle něj mělo být jedním z témat na dnešním jednání premiéra Andreje Babiše s jeho polským protějškem Mateuszem Morawieckim.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry