Doba čtení:2 m, 4 s

Jsou tři tisíce korun ročně za elektřinu navíc málo, nebo moc? Tři miliony Čechů mají jasno. Je to o tři tisíce víc, než si můžou dovolit.

Průměrné zvýšení regulované složky ceny elektřiny o 66 procent pošle přes tři miliony Čechů na hranici chudoby, nebo pod ní. Energetický regulační úřad sice ohlásil průměrné zvýšení regulované složky „jen“ o 66 procent, místo avizovaných 71 procent, ale to na výsledku mění jen málo. Téměř třetina Čechů bude mít existenční problém.

Podle údajů výzkumné společnosti PAQ research, které prezentovala Charita ČR v deníku Metro (zde) má zhruba 585 tisíc domácností (13%) problém měsíčně vyjít a nic neušetří. Dalších 765 tisíc domácností (17%) dokáže ušetřit maximálně pár stovek. Jestliže má domácnost průměrně 2,3 člověka, jde celkem o více než 3,1 milionu lidí.

Podle údajů energetických společností publikovaných například na iDnes (zde), průměrná domácnost spotřebuje za rok tři megawatt hodiny elektřiny. Což znamená za regulovanou složku o 3200 korun víc. Kvůli poklesu cen silové elektřiny by však měla výsledná částka vzrůst jen minimálně. Jenže teď následuje kardinální otázka: Kolik z chudých domácností si letos vyjednalo s dodavateli příznivější cenu, nebo měli z minulosti fixované ceny? Těm se totiž zvýšení regulované složky projeví víc.

Budinský: Ve vládě není nikdo, kdo by chápal varování ČEPS

K tomu je potřeba brát v úvahu ještě to, že vláda rozhodla o zvýšení poplatků z vydobytých nerostů (zde). V případě uhlí, častého paliva chudých domácností, tento poplatek vzroste o šest procent, což se projeví zvýšením jeho prodejní ceny. O kolik zatím není jasné. Ani to však není poslední špatná zpráva pro nízkopříjmové, tedy chudé domácnosti.

Západočeská SUAS totiž oznámila, že kvůli cenám emisních povolenek zvýší cenu dodávaného tepla o 20-25 procent. Cena emisní povolenky totiž již představuje polovinu nákladů na výrobu tepla z uhlí (zde). U dalších výrobců tepla z uhlí takový krok samozřejmě nelze vyloučit.

V součtu to každopádně znamená, že pro příspěvky na bydlení zamíří další lidé. Kolik jich bude? Vzhledem k tomu, že podle údajů Charity ČR zatím pobírá tyto dávky jen 20 procent z těch, kteří na ně mají nárok, jich zřejmě může přijít opravdu hodně. A nejspíš dřív či později přijdou.  Přitom nám ta „zelená tranzice“ ještě ani pořádně nezačala. Tranzice, tedy přechod na „bezemisní“ život, přitom v případě Česka může snížit globální emise oxidu uhličitého přibližně o 0,18 procenta. To vážně stojí za to, aby tři miliony lidí byly existenčně závislé na dotacích zadluženého státního rozpočtu? Nebo radši počkáme, až to budou čtyři miliony?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa