Totální odchod od uhlí po francouzsku

Ilustrační foto: Wikipedie

Francouzský ropný gigant Total odchází z trhu s uhlím. Stane se tak po dlouho ohlašovaném prodeji posledního uhelného dolu v jižní Africe. Firma se v oblasti fosilních paliv zaměří výhradně na zemní plyn, který nyní tvoří polovinu jeho energetické produkce. Napsal server oEnergetice.cz.

„Byla to záležitost jak naší důsledné strategie, tak naší důvěryhodnosti. Tváří v tvář klimatickým změnám se Total zavázal k podpoře využívání zemního plynu, nejčistšího fosilního paliva, především v porovnání s uhlím, které emituje dvakrát tolik skleníkových plynů při výrobě elektřiny,“ uvedl generální ředitel firmy Total Patrick Pouyanné.

Čtěte také: Kopce připomínají těžbu uhlí ve Francii

Kromě solární energie se chce Total zaměřit na další oblasti jako je zlepšení energetické účinnosti svých elektráren, výroben a služeb. Podílet se chce také na mezinárodních iniciativách v oblasti udržitelného rozvoje světové energetiky. Příkladem může být výzva k vytvoření světového trhu s uhlíkem, na které se podílel společně s dalšími energetickými giganty jako BG Group, BP, Royal Dutch Shell, Statoil a Eni.

Francouzského giganta postihl stejně jako další těžaře propad cen ropy.  Loni čistý zisk Totalu spadl  téměř o dvě třetiny na 4,24 miliardy dolarů (dnes asi 102 miliard korun).

Mohlo by vás zajímat:
Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu
Za eurem stojí také uhlí a ocel
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko