Doba čtení:1 m, 42 s
Pokud chtějí například Daniel Křetínský a Pavel Tykač stavět solární parky a zároveň odstavit část uhelných bloků, měl by je stát podle Tramby v této snaze podpořit. Foto: wikipedia.org

Velké energetické koncerny mají na dotace z Modernizačního fondu právo, i když si to jejich malí konkurenti z oboru zelené energetiky nemyslí. Do značné míry totiž dotace pocházejí z peněz, které zaplatili za emisní povolenky, napsal David Tramba z Týdeníku Hrot.

Komora OZE, která zastupuje zájmy části investorů do zelené energetiky, přišla s varováním, že si většinu z cca 150 miliard v Modernizačním fondu EU rozeberou přednostně ČEZ, Křetínského EPH, Tykačův Sev.en a další velké elektrárenské a teplárenské společnosti. Zelení lobbisté tvrdí, že by naopak přednost měly dostat malé firmy či obce.

Čtěte také:
Stabilita výroby z OZE je iluze
Češi žádají energetickou soběstačnost

Podle Tramby by však přístup k dotacím by měly mít obě zájmové skupiny. „Diskriminace těch velkých by šla proti plánům Evropské unie i proti zdravému rozumu. Co je cílem Modernizačního fondu? Donutit velké znečišťovatele, tedy hlavně majitele uhelných elektráren a tepláren, aby část bloků odstavili a nahradili je něčím jiným. Třeba zdrojem na zemní plyn či biomasu, případně fotovoltaickými panely. Právě v této náhradě je největší prostor ke snížení emisí, tudíž i k nejefektivnějšímu využití dotačních peněz. Cílem evropské klimatické a energetické politiky – alespoň pokud vím – není zničit tradiční elektrárenské společnosti a nahradit je ze 100 procent malými zdroji v majetku menších firem, podnikatelů a obcí,“ napsal Tramba.

Upozorňuje, že pokud chtějí například Daniel Křetínský a Pavel Tykač stavět solární parky a zároveň odstavit část uhelných bloků, měl by je stát v této snaze podpořit.

„Ptejme se také, kdo celou hostinu zaplatí. Modernizační fond bude inkasovat část peněz, jež odvádějí velké energetické a průmyslové podniky za emisní povolenky. Model, kdy tito velcí emitenti oxidu uhličitého budou platit a jejich progresivní konkurenti si z těch samých peněz pořídí další solární a větrné elektrárny, je jistě pro některé zájmové skupiny lákavý. Spravedlivý však není,“ uzavřel Tramba.