Třetí pokus o prodej tureckého průšvihu

Problémy a odklady se s elektrárnou Adularya, která se nachází asi 50 kilometrů západně od turecké metropole Ankary, táhnou od počátku výstavby v roce 2010. Foto: wikipedia.org

Ani ne dva týdny po druhém neúspěšném pokusu o prodej rozestavěné hnědouhelné elektrárny Adularya v Turecku spouští tamní státní fond TMSF pokus číslo tři.

Nabídky na projekt, který budovala firma Vítkovice Power Engineering Jana Světlíka a Česká exportní banka a pojišťovna EGAP na něj poskytly dvanáct miliard korun, je možné podávat do 21. srpna. Většina parametrů prodeje zůstává stejná jako při posledním pokusu. Odhadovaná cena je stanovena na 1,1 miliardy tureckých lir, to je při aktuálním kurzu asi 4,4 miliardy korun. Většina získaných peněz poputuje české straně, stát už musel ČEB i EGAP kvůli zkrachovalému projektu finančně vypomoct, uvedly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Elektrárna Adularya stála Česko 12 miliard

Objevil se další zájemce, který údajně nestihl vyřídit formality pro účast ve druhém kole,“ řekl ve středu HN ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ještě před čtrnácti dny to přitom vypadalo, že až do půlky září se nebude nic dít. Právě na toto období naplánoval Havlíček s premiérem Andrejem Babišem do Turecka misi a otázka zkrachovalého projektu Adularya měla být jedním z hlavních témat setkání.

Problémy a odklady se s elektrárnou Adularya, která se nachází asi 50 kilometrů západně od turecké metropole Ankary, táhnou od počátku výstavby v roce 2010. Před třemi lety se ukázalo, že kotel elektrárny není vůbec schopný spalovat uhlí z nedalekého lomu a na jeho dně se tvoří tvrdá krusta, kterou pracovníci museli rozbíjet sbíječkami. Následovaly dva roky sporů, zda za to může projekt firmy Vítkovice Power Engeneering ze skupiny Vítkovice podnikatele Jana Světlíka, kotel rakouské společnosti Andritz, nebo povaha dodávaného uhlí.Potřebné úpravy si podle studie firmy Škoda Praha mohou vyžádat investici až tří miliard korun.

Konec projektu měl dopad i na vítkovickou společnost. Ta skončila v roce 2016 v insolvenci a od loňska je v konkurzu. Špatně dopadl rovněž turecký investor, skupina Naksan. Její majitelé byli obviněni z podpory vojenského puče v létě 2016. Firma byla znárodněna.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu