Trump dnes rozhodne o osudu Pařížské dohody

V amerických médiích převažuje názor, že hlava státu se od dohody rozhodla ustoupit. Foto: wikipedia.org Michael Vadon Creative Commons

Americký prezident Donald Trump dnes večer ohlásí své rozhodnutí ohledně pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Oznámil to na twitteru.

Oznámím své rozhodnutí o pařížské dohodě ve čtvrtek ve 03:00 p.m. (21:00 SELČ), Růžová zahrada Bílého domu. Učiňme Ameriku opět skvělou!“ napsal prezident na svém twitterovém účtu. O povaze svého rozhodnutí se nezmínil, napsaly ceskenoviny.cz.

Čtěte také:
Trump jde po krku klimatické dohodě
Trump chce energetickou nezávislost USA

V amerických médiích převažuje názor, že hlava státu se od dohody rozhodla ustoupit, i když o detailech se stále jen spekuluje. Trumpův tým, jehož členem je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt označovaný za popírače klimatických změn, nyní zvažuje jen to, jak od pařížské dohody odstoupit. Agentura AP dnes ale připomněla, že prezident je znám svým sklonem rozhodnutí na poslední chvíli měnit.

Od odstoupení od klíčového dokumentu, který je celosvětovým ujednáním o ochraně před šířením škodlivých emisí, Trumpa v minulých dnech varovala řada světových osobností. Generální tajemník OSN António Guterres v úterý konstatoval, že ty, kdo se rozhodnou nevsadit na ekologické technologie, čeká šedivá budoucnost.

Podle diplomatických zdrojů plánuje Evropská unie společné prohlášení s Čínou, která vyjádří pařížské dohodě podporu. Klimatickou dohodu podporuje i prezidentova dcera a poradkyně Ivanka spolu se svým mužem Jaredem Kushnerem.

Mohlo by vás zajímat:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí