Doba čtení:2 m, 7 s
Podle Pavla Tykače závisí termín uhelného konce na prioritách politiků. Pokud má zůstat cena elektřiny dostupná pro většinu obyvatel České republiky, dřívější data nejsou reálná. Foto: 7energy.com

Přechod na obnovitelné zdroje je nevyhnutelný, ale důležité je stanovit racionální datum, které by Česko udrželo energeticky soběstačné a bezpečné. V pořadu Rozstřel na serveru idnes.cz to řekl miliardář a majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač.

Uhelná komise zatím stanovila konec uhlí v ČR na rok 2038, rozhodovat by o tom měla brzy vláda. Podle Tykače záleží na tom, co politici upřednostní.

„Je to věcí priorit, které určí politici. Pokud si dáte jako jedinou prioritu, že chcete snížit emise, pak si myslím, že se dá s uhlím skončit do roku 2028 nebo 2029. Ale v případě, že chcete v ČR zachovat energetickou bezpečnost a dostupnost energie, tak se tím vše mění,“ řekl v pořadu Tykač. „Pokud politici určí, že elektřina má být dostupná pro většinu obyvatelstva, že neporostou její ceny, dřívější data na ukončení uhlí v ČR reálná nejsou,“ dodal.

Čtěte také:
Bez jádra to v ČR nepůjde, ukázala studie
Tykač: Uhlí končí, plyn je obrovské riziko

Podle Tykače nemůžou politici zapomínat, že kromě letních měsíců, kdy svítí slunce a fouká vítr a energie tak bude díky obnovitelným zdrojům dost, existují ještě prosinec, leden nebo únor, v nichž to prostě bez uhlí či jeho náhrady v podobě plynových elektráren nepůjde.

„Pevně doufám, že si politici, a je mi vcelku jedno, kteří to budou, uvědomí, že je třeba pokládat otázku přesně opačně, než jak ji pokládají ekologičtí aktivisté. Není tedy otázka, jak co nejdříve skončit s uhlím, ale co všechno můžu udělat pro to, abych prodloužil život uhlí alespoň v zimních měsících, dokud nepostavíme plynové elektrárny,“ vysvětlil Tykač.

V pořadu se vyjádřil i ke kritice, že řada nejbohatších Čechů neplatí v České republice daně a tuzemské bohatství tak vyvádí za hranice. Pavel Tykač se za podobný případ nepovažuje.

„My se důsledně soustředíme na to, abychom platili daně tam, kde podnikáme. Veškeré daně z našich výrob a produkcí v České republice, což je těžba uhlí nebo výroba elektřiny, platíme důsledně v Česku. A naopak to, co vyděláme v Austrálii, platíme v Austrálii. To, co vyděláme ve Spojených státech, tak v USA. A tak to funguje po celém světě,“ popsal Tykač, který rovněž popsal, jak moc ho zasáhlo nedávné úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Pořad Rozstřel s Pavlem Tykačem můžete shlédnout zde: Tykač: Pro ekoaktivisty jsem čert. Čím víc čisté energie, tím víc vyděláme – iDNES.cz

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa