Tykač znovu zkusí koupit řecké elektrárny

Tykačova firma Seven Energy oznámila, že chce své investice zaměřit na klasické energetické zdroje v západní Evropě a do akvizic je připravena investovat více než miliardu eur (skoro 26 miliard korun). Foto: iUHLI

Český finančník Pavel Tykač se opět uchází o čtyři uhelné elektrárny v řeckém Meliti a Megalopoli, které vlastní státní společnost Public Power Corporation. Jde už o druhý tendr, minulý byl zrušen kvůli nespokojenosti s výší nabídek. Ve hře je šest zájemců, pět z nich se účastnilo i první soutěže.

PPC prodává dvě elektrárny ve městě Megalopoli na jihu Peloponéského poloostrova spolu s další elektrárnou – a také s licencí na výstavbu nové elektrárny – v Meliti na severu Řecka. Firmu k prodeji přimělo rozhodnutí evropského soudu, podle kterého zneužívá svého dominantního postavení na trhu s uhlím. Prodej má pomoci zvýšit konkurenci na energetickém trhu, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Hora: Provozovat uhelku není terno
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Seven Energy (stejně jako EPH Daniela Křetínského) a byla jednou ze dvou společností, které jednání dotáhly nejdál. Její nabídku ale řecká státní společnost neakceptovala.

O zdroje se podle vyjádření řecké státní firmy Public Power Corporation, která je největším výrobcem elektřiny v Řecku, uchází konsorcium čínských firem Beijing Guohua Power Company a Damco Energy, další čínský subjekt China Western Power Industrial jde do tendru samostatně, následuje konsorcium a Indoverse (Czech) Coal Investments Pavla Tykače a konečně firmy GEK Terna, ElvalHalcor a Mytilineos Group.

Rozhovory s uchazeči začnou zřejmě už příští týden poté, co jim Public Power Corporation (PPC) rozešle podrobnější podmínky. Manažeři firmy PPC, kde řecký stát drží většinový podíl, jsou optimističtí a věří, že se při takové účasti na podruhé prodej podaří. „S takovou účastí a zájmem bude proces divestice zakončen úspěchem,“ stojí ve zprávě firmy, která je kótovaná na řecké burze.

Do holdingu Seven Energy patří firmy finančníka Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. Před rokem firma oznámila, že chce své investice zaměřit na klasické energetické zdroje v západní Evropě a do akvizic je připravena investovat více než miliardu eur (skoro 26 miliard korun).

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo