Doba čtení:1 m, 46 s

V pražském Klementinu se zaznamenávají naměřené teploty od roku 1775. Tato data ukazují, že se současné teploty vrátily k hodnotám, které byly běžné někdy v první polovině 18. století.

Žádný prudký růst teplot po roce 1900, se kterým operují příznivci globálního oteplování, měření v Klementinu nepotvrzují. Tím spíš, když vezmeme v úvahu, že města fungují jako takzvané tepelné ostrovy, ve kterých je vyšší teplota než ve volné krajině.

Čtěte také:
Sledování porna na internetu ničí klima
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Graf s výsledky z Klementina i graf používaný těmi, kdo věří ve světovou změnu počasí, zaviněnou činností člověka si můžete porovnat zde. Pražský graf pracuje se skutečně naměřenými hodnotami (nejdelší kontinuální měření ve střední Evropě), alarmistický graf sahá dále do minulosti, tedy do doby, ze které kontinuální měření nejsou k dispozici. Používá proto údaje získané modelováním, což je normálně používaná metoda, která používá k určování teploty například letokruhy stromů. Zelené kroužky v grafech ukazují začátek a konec období, které je možné porovnávat.

Průběh křivek je absolutně odlišný. Přitom jde o období, kde si autoři grafu údajně dokazujícího oteplování již nemuseli příliš pomáhat nějakými modely, protože z této nedávné minulosti už záznamy o počasí existují.

Jak je ale možné, že se oba grafy absolutně rozcházejí? Pražská křivka vypadá jako mělká široká miska, druhý graf, takzvaný hokejkový, zhruba od roku 1900 strmě roste. Možnosti jsou v zásadě jen dvě. První možnost: v Česku je počasí, které se vymyká světovému průměru. Druhá možnost: někdo s daty pro jeden či druhý graf manipuloval, nebo něco fatálního zanedbal.

O české anomálii v počasí by se už dávno vědělo a potvrzovaly by ji průběžně předpovědi počasí. Podstatně pravděpodobněji se jeví manipulace či diletantství ve sběru dat. Bohužel exaktní vyšetřování není možné.

Do minulosti vyslat vyšetřovatele neumíme, abychom se podívali na prsty tehdejším meteorologům. Jaký by však měli důvod manipulovat s naměřenými hodnotami? Data, která použil Michael Mann, autor druhého grafu, by se prozkoumat dala. Kdyby je ovšem již devět let neodmítal předložit americkému soudu. Proč asi?

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje