Uhelná komise by se měla skládat z odborníků

Ministr Brabec chce mít v uhelné komisi skutečné odborníky na energetiku. Foto: wikipedia.org

Do konce týdne by se měli ministři životního prostředí a průmyslu a obchodu dohodnout, jak a v jakém složení bude pracovat komise, jež připraví odchod Česka od uhelné energetiky.

„Uhlí je z hlediska dalšího používání takovým středobodem toho, co nás dneska zajímá, jak z pohledu emisí CO2, tak samozřejmě dalších znečisťujících látek. Takže bychom chtěli s odborníky, určitým způsobem podle vzoru Německa, řekněme do jednoho roku, navrhnout vládě jak dál s uhlím,“ přiblížil své záměry České televizi ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Zjednodušeně řečeno, komise navrhne, kdy by se Česká republika zbavila uhlí – jestli vůbec a v jakých kategoriích, jako jsou elektrárny, teplárny a popřípadě i domácnosti,“ dodal ministr, podle nějž by komise měla vzniknout do konce června a její práce by měla trvat zhruba rok.

Čtěte také:
Brabec: Uhlí skončí až kolem roku 2040
Německý odchod od uhlí a my

Tento záměr podle ministra konvenuje Aktualizované státní energetické koncepci, jež ukládá do příštího roku rozhodnout o budoucnosti uhlí v Česku. Komise by měla vypracovat základní podkladový materiál, který by dostala vláda. Skladba komise je zatím otevřená. Na přímou otázku Brabec odmítl odpovědět s tím, že je na konkrétní jména ještě příliš brzy.

„Chtěli bychom, aby se tam objevili zástupci těch, kterých se to týká. Především tedy zástupci uhelných regionů, zástupci Těžební unie, některé nevládní organizace, aby se tam objevili akademici, předpokládám, že i zástupci parlamentu. Chceme, aby tam byli skutečně odborníci, kteří budou hájit své názory,“ popsal ministr alespoň představu o složení komise. Na odbornosti komise mu zjevně záleží, protože zdůraznil, že „Uhelná komise by měla být složena výhradně z odborníků v oblasti energetiky,“ což je posun oproti Německu. To mělo v uhelné komisi zástupce skutečných odborníků jen málo. V německé komisi, která rozhodovala o odchodu od jádra, zasedali dokonce zástupci církve.

Podle generálního ředitele skupiny Sev.en Energy Luboše Pavlase bude pro uhelnou komisi rozhodující její zadání. A Česko by se pro její práci mělo poučit v Německu a složit si ji především z odborníků, kterých se to týká. Výsledkem její práce by měly být varianty řešení pro rozhodování politiků.

„Nám je jasné, že uhlí končí a skončí nejpozději ve chvíli, kdy už pod zemí žádné nezbyde. Podle našeho názoru by členy uhelné komise měli být především ti, kterých se to týká, tedy energetici. Bude samozřejmě záležet na jejím složení. Pokud to bude probíhat věcně a racionálně, tak emoce můžou být až někde na konci,“ uvedl Pavlas.

Brabec chce, aby resort životního prostředí a resort průmyslu a obchodu měly v komisi vyrovnanou pozici. „Spolupráce s panem ministrem je výborná a nepochybuji, že se dohodneme. Podle mého názoru bychom jí měli s panem Havlíčkem spolupředsedat,“ uvedl ministr. Chtěl by tak zopakovat model, který zná z Národní koalice proti suchu, o jejíž vedení se dělí životní prostředí s resortem zemědělství. „Myslím, že budeme s panem ministrem spolupracovat velmi dobře a nebude si hrát na to, kdo je áčko a kdo béčko,“ vyjádřil své přesvědčení Brabec.

Rok 2040, který některé skupiny prohlašují za konečný termín používání uhlí v Česku, není podle Brabce konečnou mezí. „Podle energetické koncepce by v tom roce měl být podíl uhlí na výrobě elektrické energie 10 až maximálně 16 procent,“ připomněl ministr. Předpokladem zatím je, že by spalování uhlí skončilo nejdřív v elektrárnách a teprve později v teplárnách. Stanovení konkrétního termínu – někdy po roce 2040 – a zvážení všech možných rizik, včetně ekonomických, má být právě prací chystané uhelné komise.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj