Uhlí bude předvolební třaskavinou

Andrej Babiš kauzu OKD před volbami určitě využije proti premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Koláž vlada.cz iUHLI

Uhlí se přes léto a na podzim před volbami očividně stane výbušným politickým palivem. V debatě Českého rozhlasu se na tom shodli moderátor Petr Šimůnek a analytička Jana Klímová.

K soudu dorazil posudek, který znovu ohodnocoval cenu OKD před jejich privatizací, v níž ji koupil Zdeněk Bakala. A tento materiál tvrdí, že v ceně nebylo započítáno hned 23 dceřiných společností, které měly například budovy, byty a pozemky.

Čtěte také:
Policejní smyčky kolem Bakaly se utahují
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Už za tři neděle se kauza OKD bude projednávat před soudem a politicky zajímavá je mimo jiné i proto, že v době privatizace byl ministrem financí Bohuslav Sobotka. Dá se tedy očekávat, že se političtí soupeři pokusí kauzu OKD využít jako munici proti němu.

Andrej Babiš ji využívá už několik let. A v poslední době přitvrzuje. Když si vzpomeneme na ty jeho nedávné inzeráty celostránkové v novinách, kde měl přelepenou pusu kobercovou páskou, tak opět vytahoval kauzu OKD a odpovědnost dnešního premiéra Sobotky, který byl tehdy ministr financí. Takže nepochybně pro Andreje Babiše je to zajímavý titul, který tady může používat,“ řekla Klímová.

Podle kritiků byla cena za OKD, kterou koupil nejdřív Karbon Invest a potom se dostala ke Zdeňkovi Bakalovi, příliš nízká proto, že byla udělaná na základě mizerného posudku, což tvrdí i nový posudek.

Ale teď je otázka, jestli někdo tedy měl říct, že ten posudek je mizerný už tehdy, jestli to tehdy byl někdo schopen poznat. A také, jaké bylo to zadání skutečně. To si myslím, že to je prostě alfa a omega toho případu,“ vysvětlila analytička.

Rudolf Doucha, dnes obžalovaný znalec, který vytvořil původní posudek, trvá na své tezi, že měl zadání ocenit akcie mateřské společnosti, minoritní podíl, který se prodával. Sporné je, jestli měl oceňovat prostě jednotlivé budovy a nemovitý majetek společnosti, protože šlo o prodej akcií.

Samozřejmě, pokud to takhle bylo zadáno, tak je to prostě chyba, protože hodnota tehdejšího OKD skutečně ležela v těch dceřiných společnostech. Mimochodem tedy už v roce 2003 si je samotné OKD oceňovalo na 13 miliard,“ řekla Klímová.

Management za éry Zdeňka Bakaly vytahal z dolů neuvěřitelné množství peněz

Podle ní je složité posoudit, jakou roli tehdy mohl hrát Bohuslav Sobotka jako ministr financí. „On o tom rozhodoval jako člen vlády, která má kolektivní zodpovědnost. Nevzpomínám si, že by tady byl případ, kdy by se jednotliví členové vlády volali někam před soud k odpovědnosti za schválení nějakého dokumentu. Samozřejmě se nabízí role právníka Radka Pokorného, což je samozřejmě taková ta politická munice. Ale já se obávám, že Bohuslav Sobotka možná tehdy ani do takového detailu prostě nešel,“ uvedla Klímová. Ta zároveň upozornila, že tehdy OKD zaměstnávalo 17 tisíc lidí, takže stát při prodeji nehleděl pouze na cenu, ale chtěl firmu zachovat funkční.

Za současné problémy OKD může podle Klímové především kombinace dryáčnické politiky vedení OKD a padajících cen uhlí.

Management za éry Zdeňka Bakaly vytahal z dolů neuvěřitelné množství peněz. Jak se nyní ukázalo během insolvence, tak oni vyplatili jenom za 6 let celkově jen na dividendách 65 miliard korun. Když pak přišla krize a padaly ceny uhlí, tak ty doly si prostě nemohly dovolit být takhle vyždímané. Proto skončily, tak jak skončily,“ uzavřela Klímová.

Mohlo by vás zajímat:
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra