Doba čtení:1 m, 28 s

Uhlí

Uhlí pro domácí spotřebu je v Česku nedostatkovým zbožím. Chybí především uhlí pro nejmodernější kotle, napsal server iDNES.cz.

Prodejci mají prázdné sklady, sestavují čekací listiny zájemců a zlepšení situace očekávají až za několik týdnů. Shodují se, že takovou situaci nepamatují. „Hnědého uhlí určitě není dost a je to velice špatné. Na celé severní Moravě. Čekací lhůty pro maloodběratele jsou teď dva týdny. Vždycky to bylo do dvou tří dnů,“ řekl Aleš Krupa z hlučínské společnosti Gemix.

„Je to katastrofa. Nevíme co se děje. Dělám tady už deset let a ještě se mi to nikdy nestalo. Všichni mají automatické kotle a čekají na uhlí,“ dodal zaměstnanec svitavské firmy Pentaco. Dostatečné zásoby hlásí jen sklady na Zlínsku a jižní Moravě, i tam se však najdou prodejci, kterým zásob rychle ubývá.

Všichni mají automatické kotle a čekají na uhlí

Čtěte také: ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo

Podle šéfa společnosti Vupek Economy Ladislava Pelcla, který vypracovává pro stát analýzy o spotřebě uhlí, je přitom produkce tuzemských dolů dostatečná, aby i přes vývoz do Polska dokázala poptávku nasytit. Příčinou nedostatku je fakt, že se na začátku letošní topné sezóny sešlo hned několik faktorů najednou. Tím hlavním je prudký a náhlý propad teplot, kvůli němuž začali lidé najednou uhlí shánět hromadně. V minulých letech nebyla změna počasí tak prudká a poptávka se rozložila do více týdnů. „Lidé reagují podle teploty a začínají si obstarávat uhlí až na podzim,“ konstatoval Pelcl.

V minulosti si totiž lidé začínali uhlí běžně obstarávat už na jaře. Starší lidé, kteří si tento zvyk udrželi, nemají problém ani letos. „Naši zákazníci s tím problém nemají, protože naprostá většina ho nakupuje už na jaře a v létě,“ řekl Jan Brimus z firma Paliva Holešov.

Mohlo by vás zajímat:
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko