Univerzální nakladač ulehčí práci

Manitou je univerzální stroj, který se dobře pohybuje v terénu. Foto: moreauagri.cz

Nový teleskopický nakladač Manitou MLT 960 si pořídila společnost Rekultivace, která zajišťuje pro skupinu Czech Coal Group realizaci biologických rekultivací a údržbu pozemků a zeleně. Pro výkonného pomocníka plánuje všestranné využití.

Není úplně snadné sehnat adekvátní nakládací techniku pro naše potřeby. Traktorbagry a podobné stroje mají malý výkon, větší nakladače, ať už kolové nebo kloubové, které se využívají například na šachtě, zase mají problém s pohybem po silnici, což my potřebujeme velmi často,“ zhodnotil Tomáš Šolar, ředitel Rekultivací.

Čtěte také:
Jak se správně čte a kreslí drnoberk
Bez garážmistra se nepohne ani kolo

Traktor v Rekultivacích měsíčně najezdí jeden až dva tisíce kilometrů, nakladač přibližně polovinu. Manitou je univerzální stroj, který se dobře pohybuje v terénu. Dosahuje výkonu 144 koní, zvedací síla je šest tun, maximální vysunutí 5,3 metru a výška zdvihu devět metrů. „Důležitá je pro nás speciálně upravená převodovka umožňující jízdu rychlostí až 40 kilometrů v hodině a hlavně nakladači nevadí dlouhé přesuny po silnici, což je velmi podstatné, když se často musíme přesouvat mezi jednotlivými těžebními lokalitami,“ ocenil ředitel.

Rekultivace stroj využijí nejen jako nakladač, například k přepravě 25 tisíc tun kompostu, který letos vyrobily, ale může posloužit i jako vysokozdvižná plošina. S jeho pomocí se staví oplocenky, stohy z balíků slámy, dá se použít při úpravě cest i na drobné zemní práce. Rekultivace už v minulosti nakladač Manitou měly, ale s výrazně nižším výkonem. Po jeho vyřazení se rozhodli pro nakladač značky JCB, který je v současné době na hranici životnosti, nákupem nového se vracejí k původní osvědčené značce. Pro Rekultivace je pořízení nového nakladače prostřednictvím společnosti Servis Leasing největší letošní investicí do strojního vybavení.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech