Úpravnu letos odstaví dříve

Provoz úpravny se odstaví na noční směně v pátek 24. května. Foto: Sev.en Energy

Kompletní odstávka neboli generální výpad Úpravny uhlí v Komořanech přichází letos zhruba o měsíc dřív než loni.

V minulosti byl generální výpad směrován na prázdninové období, ale přesný termín vždy konzultujeme i s obchodem. V letošním roce jsme odstávku uspíšili na základě dohody a podle potřeb chvaletické elektrárny. Z části je to pro nás výhoda, protože většinu prací si až na vysloveně specializované činnosti zajišťujeme vlastními silami, což vyžaduje větší nároky na přesčasy. Během léta, v době dovolených je to v tomto ohledu složitější,“ vysvětlil Libor Poncar, vedoucí úseku úpravy uhlí Severní energetické.

Čtěte také:
Úpravna je živý organismus, který se nedá rozdělit
Matylda přivítá hasičský festival

Provoz úpravny se odstaví na noční směně v pátek 24. května, přes noc se budou až do sobotního rána čistit provozy takzvanou suchou cestou. „Během pátku chceme uspokojit veškeré naše zákazníky a připravit si zásoby pro zauhlování United Energy. Pětadvacátého května začne čištění mokrou cestou ve všech našich objektech. Toho se ujmou naši zaměstnanci, kteří byli speciálně proškoleni. Všechny objekty během stříkání budou bez proudu, což zkontrolují elektromechanici provozního úseku,“ doplnil Poncar.

Samotná odstávka, která se dotkne celého úseku úpravy uhlí, což zahrnuje nejen komořanskou úpravnu, ale také homogenizační drtírnu na lokalitě ČSA, začne 27. května a skončí 16. června. Rozsah prací je poměrně široký, jako každý rok se zaměstnanci úpravny zaměří na údržbu těch částí technologie, které nelze opravovat během provozu. Týká se to jak strojních, tak elektro částí úpravny, přidají se ale i některé nutné stavební úpravy, například rekonstrukce zázemí pro zaměstnance a podobně. „Stěžejní jsou pro nás tentokrát opravy drtiče B35C typu MUD HOG na mezistavbě a rotačního roštnicového třídiče C16A na Pc třídírně, který je vsazen do technologie na výrobu tříděných druhů uhlí. S gumaři jsme dohodnutí na výměně některých částí dopravníků, úsek odvodnění nám bude pomáhat s rekonstrukcí skrápění v hlubinném zásobní
ku. Na těžko dostupných místech nám budou tradičně vypomáhat báňští záchranáři. Během výpadu dojde i k ověření kolejových vah a obou autováh, oprav se dočká skládkový stroj na HMGD,“ vypočítal část prací vedoucí úseku.

Nejkratší dobu bude při výpadu odstavena drtírna, kde budou probíhat zejména elektro práce. Společnost PAS zde bude dokončovat jednu z posledních etap modernizace řídicího systému. Jako první se tedy už posledního května rozjede technologie na zauhlování sousední komořanské teplárny a litvínovské chemičky. Samostatná odstávka čeká drtírnu během podzimu. „Všechno se plánuje dostatečně dopředu, práce koordinujeme se závodním lomů, ale také například s kolejovou dopravou, která nám v rámci odstávky pomáhá s technikou. A na nás je, abychom vše stihli do 17. června, kdy už musí jet úpravna naplno,“ uzavřel Poncar.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu