Doba čtení:1 m, 46 s
Energetických společností ve Velké Británii za poslední měsíce výrazně ubývá. Jen od začátku srpna zaniklo v zemi 10 energetických společností. V zimě jich podle všeho výrazně přibyde. Foto: wikipedia.org

Kvůli brutálnímu růstu ceny zemního plynu skončily další tři britské energetické společnosti. O svého dodavatele energií tak už přišlo více než 1,7 milionu Britů. Energetická krize se přitom bude odborníků ještě stupňovat.

Září bylo nejdražším měsícem pro ceny elektřiny v zemi v záznamech od roku 2010. Referenční ceny zemního plynu ve Velké Británii ve středu vzrostly o 10 % na nový rekord, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Británie zahájila plán na zvýšení nízkouhlíkové vodíkové kapacity
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Neuvěřitelně vysoké ceny plynu“ vytvořily na trhu prostředí, které je pro spoustu společností nadále neudržitelné. „Současný extrémní cenový šok, který zažíváme, očekával jen málokdo, pokud vůbec někdo,“ uvedla společnost Igloo, která má asi 179 000 zákazníků.

Energetických společností ve Velké Británii za poslední měsíce výrazně ubývá. Jen od začátku srpna zaniklo v zemi 10 energetických společností. Nejnovější krachy dalších firem naznačují, že bude nutný zásah vlády. Energetická krize se totiž bude stupňovat před začátkem zimy, kdy ceny elektřiny a plynu obvykle rostou kvůli poptávce po vytápění, informuje agentura Bloomberg.

Britský energetický regulátor Ofgem i britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng již varovali, že očekávají, že tuto zimu zkrachuje ještě více dodavatelů.

Kromě vysokých cen plynu trápí Británii také naprostý nedostatek řidičů kamionů, který způsobil, že v zemi chybí pohonné hmoty. Na benzínových pumpách se tvoří několikahodinové fronty. Aby toho nebylo málo, tak se Británie obává také možného blackoutu.

Rozsáhlý požár totiž v polovině září vyřadil páteřní kabel, který přivádí elektřinu z Francie, a podle provozovatele přenosové soustavy bude kabel odstaven minimálně měsíc. Kabel nebude připraven k použití dříve než 13. října.

Načasování přitom nemohlo být horší. Británie měla nedostatek elektřiny už před požárem, což se odráželo ve vytrvalém růstu cen. Británie je čistým dovozcem elektřiny, nejvíce jí odebírá právě z Francie. Odborníci varovali, že pokud by po dobu opravy kabelu došlo k výpadku pouze jedné větší elektrárny, může dojít k rozsáhlým výpadkům dodávek elektřiny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa