V celách skončilo 120 aktivistů

Ekologické aktivisty pozatýkala policie. Foto: endegelände.org

Ekologické aktivisty pozatýkala policie. Foto: endegelände.org

Německá policie zatkla celkem 120 aktivistů, kteří se v sobotu během demonstrace proti používání hnědého uhlí dostali v areálu elektrárny Schwarze Pumpe do násilných potyček s pořádkovými silami. Policie se v sobotu střetla s asi třemi stovkami aktivistů.

Aktivisté již v pátek obsadili blízký hnědouhelný důl Welzow-Jih. Elektrárnu i důl provozuje švédská společnost Vattenfall, v dubnu se však na jejich převzetí dohodl český Energetický a průmyslový holding (EPH).

Čtěte také:
Ekologické radikály zadržela policie
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?

Demonstranti v rámci víkendového protestu rovněž zablokovali dodávky uhlí do elektrárny Schwarze Pumpe, což vedlo k výraznému omezení jejího provozu. Dnes odpoledne ohlásili organizátoři ukončení blokády, které se podle nich zúčastnilo kolem 3500 lidí. „Dosáhli jsme svých politických cílů,“ uvedl jeden z organizátorů.

Proti aktivistům protestovali místní
Ministr hospodářství spolkové země Braniborsko Albrecht Gerber označil demonstranty za „narušitele práva, kteří se sjeli z celé Evropy„. Protesty se nelíbily ani mnohým místním obyvatelům, protože hnědé uhlí v regionu zajišťuje pracovní místa. V sobotu večer tak podle agentury DPA vznikla spontánní protidemonstrace, které se podle policie zúčastnily až dva tisíce lidí.

Konsorcium tvořené holdingem EPH a jeho finančním partnerem, společností PPF Investments, se v dubnu dohodlo, že koupí německé aktivity Vattenfallu, které zahrnují doly Welzow-Jih, Jänschwalde, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Dokončení transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
VIDEO: Jak se baví bagry po práci