V Česku je drahý plyn

V přepočtu na kupní sílu zaplatí za plyn nejvíce Portugalci. Elektřina je kvůli nástupu OZE nejdražší v Německu a Dánsku. Ilustrační foto: wikipedia.org

Cena zemního plynu pro domácnosti je v Česku čtvrtá nejvyšší v Evropské unii, pokud ji přepočteme podle kupní síly. Více platí jen lidé v Portugalsku, Španělsku a Švédsku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Eurostat.

Nejdražší plyn podle kupní síly je ze zemí EU v Portugalsku, Španělsku, Švédsku a Česku. Ve většině členských zemí nicméně cena klesla. Cena elektřiny je nejvyšší rovněž v Portugalsku, Česká republika je na dvanácté pozici. Ceny jsou přepočteny na uměle vytvořenou jednotku PPS, která se snaží vyrovnat rozdíly v kupní síle mezi státy. Podle dat za loňské první pololetí bylo Česko dokonce druhé nejdražší, uvedl server iHned.cz.

Čtěte také:
VIDEO: Zimní energetický balíček pod palbou
VIDEO: Gavor je jaderný pesimista

Z údajů Eurostatu vyplývá, že oproti předchozímu roku klesla průměrná cena zemního plynu pro spotřebitele v EU ve druhé polovině loňského roku o 10,5 procenta na 6,4 eura za 100kWh.

Cena zemního plynu v domácnostech klesla ve všech členských státech EU s výjimkou Maďarska, kde vzrostla o 1,5 procenta, Nizozemska (+0,6 procenta) a Švédska (+0,2 procenta). Nejvíce zlevnil plyn v Chorvatsku a v Bulharsku – shodně o 20,4 procenta. Významný pokles zaznamenávají také Litva (o 16,3 procenta) nebo Portugalsko (o 15,9 procenta).

Podle ceny v eurech bez ohledu na kupní sílu byl zemní plyn nejdražší ve Švédsku (11,4 eura za 100 kWh) a Španělsku (8,6 eura), nejlevnější pak v Bulharsku (3,1 eura) a Rumunsku (3,2 eura).

V cenách elektřiny pak Česko nijak nevyniká. Nejdražší – při zohlednění kupní síly, tedy převedení na jednotky PPS – mají Portugalci a Němci, nejlevnější Norové a Islanďané. Podle ceny v eurech byla elektřina nejlevnější v Bulharsku (9,4 eura za 100 kWh) a Maďarsku (11,3 eura za 100 kWh), naopak nejdražší v Dánsku (30,8 eura za 100 kWh) a Německu (29,8 eura za kWh).

Oproti roku 2015 klesla průměrná cena elektřiny pro středně velkou domácnost o 2,3 procenta, nyní se pohybuje okolo 20,5 eura za 100 kWh. Nejvíce zlevnila v Nizozemsku (o 13,8 procenta) a na Kypru (o 11,8 procenta). Oproti tomu nejvýrazněji zdražila v belgických (o 16,7 procenta) a švédských (o 7,7 procenta) domácnostech.

Daně a poplatky v průměru představovaly více než třetinu (36 procent) nákladů za elektřinu, které byly účtovány domácnostem. U plynu je to přibližně čtvrtina (26 procent) cen plynu.

Z dlouhodobého pohledu však ceny plynu i elektřiny v Evropské unii stouply – od roku 2008 plyn zdražil o 23 procent a elektřina o 26 procent.