V Kraví hoře asi úložiště nebude

Lidé ve všech vybraných lokalitách se jaderného odpadu v blízkosti svých domovů bojí. Foto: pixabay.com

Kritikům umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Kraví hora na Bystřicku a Tišnovsku svitla naděje, že se jejich region nedostane do užšího výběru čtyř lokalit, které má příští rok představit státní organizace Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) totiž ve výroční zprávě za rok 2018, kterou v dubnu schválila vláda, označil lokalitu Kraví hora jako nevhodnou, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Obce u Dukovan chtějí nový blok v původním termínu
Společné úložiště nevznikne

„Při současné úrovni znalostí o jednotlivých lokalitách se jako nevyhovující z hlediska požadavků na území k umístění hlubinného úložiště podle vyhlášky č. 378/2016 Sb. jeví lokalita Kraví hora,“ píše se ve zprávě SÚJB, kterému předsedá Dana Drábová.

Ve zprávě jasně stojí, že bude-li do užšího výběru zařazena lokalita, pro kterou nebude prokazatelně doloženo splnění všech relevantních kritérií pro umístění jaderného zařízení, je úřad připraven vydat záporné stanovisko pro umístění hlubinného úložiště v této lokalitě.

„Postupně se připravujeme na to, že budeme oficiální cestou žádat o vyřazení Kraví hory ze seznamu,“ reagoval Martin Schenk, předseda spolku Nechceme úložiště Kraví hora. Ten dlouhodobě kritizuje přístup státních úřadů při výběru lokality pro úložiště. Dosud chybí i zákon o zapojení obcí do výběru úložiště, jehož návrh připravuje ministerstvo průmyslu.

„Už asi deset let se hledá místo pro hlubinné úložiště, ale pořád jsme v bodě nula. Nejhorší výsledek je žádný výsledek,“ připomněl předseda mikroregionu Bystřicko Libor Pokorný, který je starostou Rožné, jež patří mezi dotčené obce s tím, že stát chtěl zúžit výběr lokalit už na konci roku 2018.

Podle SÚRAO je dlouhodobě analyzováno celkem devět potenciálních lokalit pro umístění hlubinného úložiště. Na Vysočině se jedná ještě o (Čertův) Hrádek na Jihlavsku, Horku na Třebíčsku a lokalitu Na Skalním (EDU Západ) mezi Třebíčí a Jaroměřicemi nad Rokytnou.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna