V Mostě se bude opět skákat přes kůži

První skok přes kůži se v Mostě datuje do roku 1852. Ilustrační foto Most: wikipedia.org

Do Mostu se po 5 letech vrací jedna z  nejstarších hornických tradic. Letošní 128. Skok přes kůži se uskuteční v pátek 6. října v podvečer v kulturním domě Repre. Zúčastní se ho na 400 zástupců hornictva z celé republiky, Slovenska či Polska.

Letošním hostitelem akce budou společnosti Vršanská uhelná a  Severní energetická společně se Zaměstnavatelským svazem důlního a naftového průmyslu.

Čtěte také.
TOP 10 největších těžebních bestií
TOP 10 největších uhelných dolů

První skok přes kůži, kterým se symbolicky přijímají do hornického cechu adepti z řad studentů vysoké školy báňské, se datuje do roku 1852. Pravidelně se pod hlavičkou ostravské báňské univerzity začaly pořádat v 70. letech minulého století. Každému správnému skoku předchází salamandr, neboli průvod fuxií a fuxů městem, při němž se snaží najít slavného a vysokého nadlišáka v některých z místních nor čili hospod. Během zastávek musí fuxové a fuxie předvádět znalosti, které nabyli během přípravných večerů – šachťáků.

Dění doprovází zpěv karmín, tedy hornických písní. V Mostě salamandr vyrazí ve 14 hodin od městského divadla a projde centrem. Jak dlouho potrvá hledání nadlišáka, se dá těžko odhadovat, jisté je, že se průvod zastaví i u sochy svatého Prokopa, patrona havířů, za mosteckým Repre. A právě kulturní dům Repre se stane dějištěm samotného Skoku přes kůži, jako byl v minulosti už několikrát. Kromě „skokanů“ se zúčastní také nejvýznamnější osobnosti báňských institucí a hornických spolků a organizací, velmi často přijíždějí i havíři ze zahraničí. Celý večer se řídí přísnými pravidly Pivního zákona. Na jeho dodržování dohlíží PIPO – pivní policie, jejíž příslušníci jsou ze zákona odpovědni za včasnou a dostatečnou roznášku masti (piva) k jednotlivým konzumentům.

Skok absolvují fuxové a fuxie ve stoje na sudu s kahanem v levé a celůvkou masti neboli půllitrem piva v pravé ruce. Po představení je nadlišák vyzve, aby se posílili, tedy vyprázdnili půllitr a skočili. Po skoku si každého fuxe přebírá jeho kmotr, spolu se zapisují do skokové knihy a vracejí se na svá místa. Celý večer znějí sálem hornické písně.

Program akce:

14.00       Průvod od Městského divadla v Mostě (nejpozději v 16.00 hodin dorazí k Magistrátu)

16.00       Otevření kulturního domu Repre (nám. Velké mostecké stávky 4)

17.00       Ceremoniál slavnostního 128. skoku přes kůži v kulturním domě Repre v Mostě

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí